Головне управління ДФС у Чернігівській області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), на запит Товариства <...> надає індивідуальну податкову консультацію щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Товариство запитує про обчислення суми єдиного податку четвертої групи, з урахуванням особливостей п. 8 підрозд. 6 Перехідних положень Кодексу, згідно якого індекс споживчих цін, за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, встановлений у значені 100 відсотків.
Також Товариство запитує щодо розбіжностей у розмірі індексу споживчих цін за 2016 рік, встановленого пунктом 8 підрозд. 6 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та зазначеного у листі Міністерства фінансів України від 19.01.2017 № 31-1150-09-10/1342 у значені 112,4 відсотків.
Відповідно до п. 292-1.2 ст. 292-1 Кодексу базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи (сільськогосподарських товаровиробників) є нормативна грошова оцінка 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січнябазового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групидля земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січнябазового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого Кодексом.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (абзац другий п. 289.1 ст. 289 Кодексу).
Пунктом 289.2 ст. 289 Кодексу визначено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кі = І : 100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі, якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
При цьому ст. 289 Кодексу визначено загальний порядок індексації нормативної грошової оцінки земель у цілях застосування податкового законодавства, а саме передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель визначається виходячи зі значення індексу споживчих цін за попередній рік.
За інформацією Державної служби статистики України (лист від 10.01.2017 № 11.1-03/2-17), індекс споживчих цін за 2016 рік становив 112,4 відсотка.
Крім того, в підрозд. 8 Перехідних положень Кодексу, що безпосередньо стосується особливостей справляння єдиного податку, а саме п. 5 цього підрозділу передбачено особливості індексації нормативної грошової оцінки земель для розрахунку єдиного податку.
Зокрема встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи у 2016 році, застосовується зі значенням 100 відсотків.
Оскільки Кодексом не встановлено інших особливостей визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки землі з метою оподаткування єдиним податком четвертої групи, з 1 січня 2017 року при нарахуванні єдиного податку платниками четвертої групи коефіцієнт індексації визначається з урахуванням таких значень індексів споживчих цін: за 2015 рік - 100 відс., 2016 рік - 112,4 відсотка, що також було зазначено у листі Міністерства фінансів України від 19.01.2017 № 31-1150-09-10/1342.
Тобто, у 2016 році до нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь станом на 01.01.2015 застосовується коефіцієнт 1; у 2017 до нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь станом на 01.01.2016 застосовується коефіцієнт 1,124.
Щодо розбіжностей у розмірі індексу споживчих цін за 2016 рік, то звертаємо Вашу увагу на той факт, що п. 8 підрозд. 6 Перехідних положень Кодексу регулює особливості справляння плати за землю. В той час, як правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку прописані главою 1 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу та підрозд. 8 Перехідних положень Кодексу.
Згідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |