Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання послуг із перевезення небезпечних вантажів у межах виконання Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з матеріально-технічного забезпечення і обслуговування (ОМТЗО) про утилізацію стрілецької зброї й легких озброєнь, звичайних боєприпасів та протипіхотних мін типу ПФМ-1, підписаної 21.09.2011 та ратифікованої Законом України від 13 січня 2012 року № 4338-VI (далі − Імплементаційна угода), та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство надає послуги із перевезення небезпечних вантажів державному підприємству у межах виконання Імплементаційної угоди та Контракту щодо демілітаризації звичайних боєприпасів в Україні, укладеного з агенцією НАТО з забезпечення (правонаступник Агенції НАТО з технічного обслуговування і постачання (NAMSA)).
Пунктом 5.1 статті 5 Імплементаційної угоди визначено, що товари, обладнання, техніка та інше майно, а також послуги, що надаються й використовуються в рамках Імплементаційної угоди, перелік яких попередньо погоджений сторонами, незалежно від того, чи вони імпортуються, експортуються, купуються чи іншим чином використовуються в Україні, будуть звільнені від будь-яких тарифів, плат, зборів, ввізного чи вивізного мита й інших подібних податків в Україні.
На виконання пункту 5.1 статті 5 Імплементаційної угоди 08.08.2011 Україна та погоджено домовленість про те, що звільненню від будь-яких тарифів, зборів, мита, митних зборів, імпортного або експортного мита й інших податків і зборів, які накладаються Україною або від її імені, підлягають будь-які товари, обладнання, техніка та будь-яке інше майно, а також послуги, пов'язані з утилізацією стрілецької зброї й легких озброєнь, звичайних боєприпасів та протипіхотних мін типу ПФМ-1, які здійснюються в межах програми Трастового фонду НАТО «Партнерство заради миру» в Україні.
Зазначений вище перелік не є виключним і тлумачитиметься в широкому значенні.
Відповідно до пункту 3.1 статті 3 Імплементаційної угоди Трастовий Фонд Програми НАТО «Партнерство заради миру» надаватиме лише внесок на покриття витрат з утилізації, який обмежуватиметься рівнями платежів за кількість боєприпасів та зброї, зазначених у Пропозиціях проєкту. Також визначено, що Агенція НАТО з матеріально-технічного забезпечення та постачання (NAMSA) за ОМТЗО в консультаціях з Міністерством оборони України вибиратиме відповідних підрядників - виконавців робіт, проводитиме переговори та укладатиме контракти для знищення зазначеної зброї й боєприпасів.
Пунктом 3.3 статті 3 Імплементаційної угоди також визначено, що Уряд України забезпечуватиме достатні рівні свого внеску та підтримку проєкту, який включатиме як фінансові внески, так і внески в натуральній формі на покриття решти витрат зі знищення зброї й боєприпасів, охорони місць зберігання й утилізації, зброї та боєприпасів під час перевезень, інспектування, перепакування, завантаження, перевезення та розвантаження зброї та боєприпасів, а також забезпечення персоналу NAMSA службовими приміщеннями на умовах оренди.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21).
З огляду на положення Порядку № 21, обсяги операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до міжнародних договорів (угод), вказуються у рядках 5 і 5.1 розділу I «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5 розділу I «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ обов'язковим є подання (Д6) (додаток 6) «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6)».
При цьому (Д6) (додаток 6) заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, інших зазначених вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо:
Щодо питання 1
Оскільки Товариством не додано до звернення копію зазначеної індивідуальної податкової консультації та не вказано її дату і номер, то можливість надати відповідь на питання 1 у ДПС відсутня.
Додатково, враховуючи норми пункту 39 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, інформуємо, що у разі якщо зазначена у зверненні індивідуальна податкова консультація була надана Товариству до 31 березня 2017 року (включно), то, починаючи з 01 січня 2018 року, така консультація не підлягає застосуванню.
Щодо питання 2
Якщо Агенцією НАТО з матеріально-технічного забезпечення та постачання (NAMSA) за ОМТЗО в консультаціях з Міністерством оборони України для знищення відповідної зброї й боєприпасів Товариство визначено як підрядника - виконавця робіт (послуг), що здійснюватимуться в рамках Імплементаційної угоди та згідно з відповідним контрактом, то операції Товариства з виконання таких робіт (послуг) у межах Імплементаційної угоди звільнятимуться від оподаткування ПДВ.
Щодо питання 3
Якщо придбані/виготовлені Товариством з ПДВ товари/послуги, необоротні активи призначалися для використання або почали використовуватися у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях, то у Товариства виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Щодо питання 4
З питання документального оформлення операцій з постачання послуг із перевезення небезпечних вантажів ДПС рекомендує звернутися до Міністерства фінансів України та Міністерства інфраструктури України.
Щодо питання 5
Для цілей оподаткування ПДВ Товариству необхідно подавати до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ з додатками, зокрема у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ, (Д6) (додаток 6) «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6)».
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |