Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Як викладено у зверненні, платник податку здійснює виробництво медичних виробів, а саме: флюорографи з цифровою обробкою зображення ФЦОЗ (код УКТ ЗЕД 9022 14 00 00) та комплекси рентгенівські діагностичні з цифровою обробкою зображення РДК-ВСМ (код УКТ ЗЕД 9022 14 00 00).
Платником надано до звернення додаткові матеріали, зокрема Сертифікат відповідності № UA.TR.039.140-16, та Декларації про відповідність № 1 та № 2 від 14.01.2019 та зазначено про виконання основних вимог до медичних виробів, згідно Додатку 2 та Додатку 3 до Технічного регламенту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 753.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу та положення статті 199 Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі - Постанова № 224) та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі – Перелік № 224, Постанова № 271).
Режим звільнення від оподаткування ПДВ застосовується:
– з 17 березня 2020 року - до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271;
– з 15 квітня 2020 року - до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
До Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271) включено, у тому числі, розділ "Медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на COVID-19" з переліком найменувань (назв товару (основного компоненту)) відповідних засобів. Постановою № 271 було викладено в новій редакції назву такого розділу ("Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"), та доповнено перелік назв товарів (основного компоненту), що містяться у такому розділі.
Слід зазначити, що товарна позиція "апарат рентгенівський діагностичний пересувний" включена до Переліку № 224 в редакції до внесення доповнень Постановою № 271, а в подальшому Постановою № 271 було доповнено Перелік № 224 товарною позицією " апарат рентгенівський діагностичний".
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, є включення товару до Переліку № 224 та відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
Для цілей Переліку № 224 медичні вироби означають медичні вироби, активні медичні вироби у значенні, наведеному в Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 753 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3046), Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 754 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3047), Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 755 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3048).
Зважаючи на те, що основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ є відповідність товарів назвам товарів (медичного виробу), які зазначено у Переліку № 224, то у разі, якщо вказані у зверненні товари, а саме флюорографи з цифровою обробкою зображення ФЦОЗ (код УКТ ЗЕД 9022 14 00 00) та комплекси рентгенівські діагностичні з цифровою обробкою зображення РДК-ВСМ (код УКТ ЗЕД 9022 14 00 00), відповідають назвам товарів, зазначених у Переліку № 224 (наприклад назві таких товарів, як "апарат рентгенівський діагностичний пересувний" або "апарат рентгенівський діагностичний"), то операції з постачання їх на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224).
Інші товари, які не включені до Переліку № 224 або не відповідають вимогам, встановленим таким переліком, оподатковуються ПДВ у встановленому порядку.
Щодо відповідності назв товарів, вказаних у зверненні, назвам товарів (медичних виробів), зазначених у Переліку № 224, ДПС рекомендує отримати висновок у Міністерства охорони здоров’я України.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |