X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.10.2020 р. № 4193/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  щодо оподаткування ПДВ операцій Товариства з постачання послуг із сертифікації органічної продукції, у тому числі, шляхом проведення для виробників і експортерів такої органічної продукції тренінгів щодо вимог міжнародних ринків, сертифікації, логістики, маркування, упаковки, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробничою компанією, яка здійснює господарську діяльність у сфері надання послуг із сертифікації органічної продукції, у тому числі, шляхом проведення для виробників і експортерів такої органічної продукції тренінгів щодо вимог міжнародних ринків, сертифікації, логістики, маркування, упаковки.

Вказані тренінги замовляє та оплачує представництво Організації Об’єднаних Націй в Україні.

Діяльність представництва Організації Об’єднаних Націй в Україні регулюється Угодою між Урядом України та Організацією Об’єднаних Націй про заснування Представництва ООН від 06 жовтня 1992 року (далі – Угода від 06.10.1992) з урахуванням положень Конвенції про привілеї та імунітети Об'єднаних Націй від 13 лютого 1946 року.

Відповідно до пункту 2 статті VI Угоди від 06.10.1992 Організація Об'єднаних Націй, включаючи Представництво Організації Об'єднаних Націй, його активи, доход та інша власність:

(a) звільняється від усіх прямих податків, податку на додану вартість, зборів, сплат або мита; однак є розуміння, що Організація Об'єднаних Націй не наполягатиме на звільненні від податків, які в дійсності є лише платою за комунальні послуги, що надаються Урядом чи корпорацією, діяльність якої регламентується урядовими постановами, за усталеними розцінками відповідно до обсягу наданих послуг, які можуть бути конкретно визначені, описані і перелічені;

(b) звільняється від митних зборів, імпортних та експортних заборон і обмежень при ввозі та вивозі Представництвом предметів для службового використання.

Разом з тим зрозуміло, що товари, які імпортуються з вищезгаданими пільгами, не продаватимуться у країні, за винятком умов, погоджених з Урядом;

(c) звільняється від митних зборів і заборон та обмежень щодо ввозу та вивозу власних видань.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.

При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.

У порядку, встановленому абзацом першим 197.2 статті 197 розділу V ПКУ, також звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачених для надання гуманітарної допомоги в Україні дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав і представництвами міжнародних організацій в Україні згідно з нормами Закону України   від 22 жовтня 1999 року № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу».

Порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010  року № 1240 (далі – Порядок № 1240).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1240 обсяг пільг, що надаються представництвам міжнародних організацій, зокрема їх регіональним відділенням, визначається відповідним міжнародним договором України.

Власними потребами міжнародних організацій вважаються також усі товари та послуги, що використовуються для їх офіційної діяльності відповідно до взятих на себе зобов’язань згідно з міжнародними договорами з Україною (крім тих, що надаються як гуманітарна та міжнародна технічна допомога).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240 звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митній територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.

Пунктом 9 Порядку № 1240 визначено, що від оподаткування ПДВ звільняються виходячи з принципу взаємності операції, пов’язані з:

будівництвом, ремонтом та реконструкцією будинків і приміщень для розміщення дипломатичних представництв, консульських установ та представництв міжнародних організацій, у тому числі резиденції керівників дипломатичних місій;

придбанням чи орендою службових, житлових і нежитлових приміщень для потреб дипломатичних представництв, установ та представництв міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила.

При цьому звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з оренди службових приміщень дипломатичних місій та житлових приміщень керівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснюється без додержання принципу взаємності.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо, що операції Товариства з постачання послуг із проведення тренінгів щодо вимог міжнародних ринків, сертифікації, логістики, маркування, упаковки на замовлення та за рахунок представництва Організації Об’єднаних Націй в Україні оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.

При цьому, у випадку якщо послуги із проведення тренінгів щодо вимог міжнародних ринків, сертифікації, логістики, маркування, упаковки на замовлення надаються безпосередньо представництву Організації Об’єднаних Націй в Україні для власних його потреб, то представництво Організації Об’єднаних Націй в Україні має право на повернення сум ПДВ, фактично сплачених ним під час придбання таких послуг, шляхом їх відшкодування за правилами, встановленими Порядком № 1240.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку