X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.07.2017 р. № 1331/К/99-99-13-02-03-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваше звернення...щодо оподаткування доходів отриманих від оренди власного нерухомого майна як фізична особа або фізична особа - підприємець на спрощеній чи на загальній системі оподаткування і повідомляє.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого визначено, що об’єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 ПКУ.

Особливості нарахування (виплати) та оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) регулюються п. 170.1 ст. 170 ПКУ.

Водночас господарська діяльність у розумінні ПКУ це - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Підпунктом 14.1.97 п. 14.1 ст. 14 ПКУ лізингова (орендна) операція це господарська операція (крім операцій з фрахтування (чартеру) морських суден та інших транспортних засобів) фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних засобів у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Державна реєстрація фізичних осіб - підприємців регулюється Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ.

Крім того, фізичні особи - підприємці можуть обрати спрощену систему оподаткування сукупність критеріїв, порядок визначення доходів їх склад та ставки єдиного податку для кожної групи встановлено у главі 1 розділу XIV ПКУ.

При цьому згідно з п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.

Отже, дохід фізичної особи від надання в оренду нерухомості оподатковується відповідно до п. 170.1 ст. 170 ПКУ. У разі якщо така особа здійснює господарську діяльність з надання в оренду нерухомого майна, то дохід, отриманий від такої діяльності, оподатковується відповідно до норм ст. 177 ПКУ або глави 1 розділу XIV ПКУ з урахуванням вимог п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

Також, об’єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого включається дохід від надання фізичною особою в оренду нерухомого майна, визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 ПКУ та дохід, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із ст. 177 ПКУ (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Разом з цим, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, зокрема, дохід фізичної особи - підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до ПКУ (п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.