X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.10.2020 р. № 4382/ІПК/26-15-04-03-18

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про укладання у 2007 році з Київською міською радою договорів оренди земельних ділянок (далі – Договори, Орендодавець), строк дії яких сплив у 2013 році (кадастрові номери …), проте продовжує використовувати земельні ділянки у своїй господарській діяльності та декларувати податкові зобов’язання з орендної плати за землю.

Товариство, без надання тексту Договорів, якими визначено істотні умови як отримання, так і повернення земельних ділянок, просить надати роз’яснення щодо наявності у нього обов’язку зі сплати земельного податку або орендної плати за земельні ділянки комунальної форми власності, що виникають після закінчення строку дії Договорів.

Орендні відносини регулюються Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Кодексом та Договором.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є Договір такої земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пп. 288.1, 288.2 ст. 288 Кодексу).

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди і договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах (ст. 126 1 Земельного кодексу України).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

Оскільки Товариство продовжує користуватися земельними ділянками, а із звернення не вбачається факт про надсилання Орендодавцем листа-повідомлення про заперечення у поновленні Договорів, то Товариство повинно декларувати і сплачувати податкові зобовязання з орендної плати за земельні ділянки відповідно до умов Договорів за користування такими ділянками до дати їх повернення орендодавцю з оформленням акта приймання-передачі (приймання) земельних ділянок.

З огляду на те, що здійснення контролю за дотриманням земельного законодавства та справляння плати за землю належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (ст. 33 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні"),  пропонуємо для з’ясування питання виникнення та припинення у Товариства прав користування вказаними Ділянками звернутись до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).