Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, що у 2008 році уклав кредитний договір з «…..». Станом на сьогодні кредит не погашений та складає суму «…….» дол.США.
Разом з тим банк на підставі договору факторингу передає борг фізичної особи до факторингової компанії за «……» тис. грн., яка в свою чергу відчужує зазначений борг на користь заявника або іншої фізичної особі також за «…..» тис. грн. на підставі договору про відступлення права вимоги.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальна податкову консультацію з наступних питань:
які виникають податкові наслідки у заявника, коли він придбає за «…» тис. грн. у факторингової компанії суму боргу на підставі договору про відступлення права вимоги за «…» тис. грн., тобто за суму, яка є меншою суми боргу?;
які виникають податкові наслідки у іншої фізичної особи, коли вона придбає зазначений борг за «….» тис. грн. за договором про відступлення права вимоги?;
які виникають податкові наслідки у заявника, коли придбаний іншою фізичною особою права вимоги боргу протягом трьох років не буде пред’явлений до погашення?.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Щодо податкових наслідків, які виникають у Вас у разі придбання Вами у факторингової компанії суми боргу на підставі договору про відступлення права вимоги за ціною, яка є меншою такого боргу
Відповідно до п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 цієї статті).
Крім того, вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Враховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою на підставі договору про відступлення права вимоги «……» відчужується борг за суму, яка є меншою боргу, то сума знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому юридична особа (факторингова компанія), яка здійснює нарахування доходу на користь фізичної особи у вигляді суми знижки, повинна виконати усі функції податкового агента, передбачені нормами Кодексу.
Щодо податкових наслідків, які виникають у іншої фізичної особи, яка на підставі договору про відступлення права вимоги придбає у факторингової компанії борг за 200 тис. гривень
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Враховуючи те, що об’єктом оподаткування фізичної особи – платника податків є дохід, отриманий від будь-яких видів їх діяльності на території України, то сума коштів, яка витрачена такою особою на придбання боргу, у розумінні Кодексу не вважається доходом, а отже податкових наслідків у фізичної особи не виникають.
Щодо податкових наслідків, які виникають у фізичної особи, якщо права вимоги боргу протягом трьох років не буде пред’явлений до погашення
Відповідно до п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу.
Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань, зокрема договору про відступлення права вимоги.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |