Державна податкова служба України розглянула звернення про надання роз’яснення щодо реєстрації договору управління майном як платника ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, для цілей взяття на облік договору управління майном, Товариство направило до Офісу великих платників податків ДПС відповідний пакет документів.
За результатами розгляду такий пакет документів був повернений Товариству із зазначенням підстави: «у зв’язку з невірно зазначеною причиною реєстрації платником ПДВ договору управління майном – «причина реєстрації платником ПДВ обирається виключно згідно з додатком до реєстраційної заяви за формою № 1-ПДВ».
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Діяльність з управління майном регламентується главою 70 ЦКУ. Так, за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача). При цьому майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя, а також обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього має вестися окремий облік. Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку.
Згідно з абзацом першим пункту 64.6 статті 64 розділу II Кодексу на обліку у контролюючих органах повинні перебувати договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу) без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені Кодексом.
Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна як платника податків – відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору (абзац четвертий пункту 64.6 статті 64 розділу II Кодексу).
Договори управління майном знімаються з обліку у контролюючих органах після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку, а також у разі втрати ознак платника податку, які визначені Кодексом (пункт 67.4 статті 64 розділу II Кодексу).
Таким чином, в органах ДПС обліковуються лише ті договори управління майном, за якими здійснюються операції з постачання товарів/послуг, пов'язані з використанням майна, отриманого в управління за договорами управління майном, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість згідно з розділом V Кодексу, та щодо яких подані заяви для взяття на облік в органах ДПС.
Процедури взяття на облік у контролюючих органах договорів управління майном визначені Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок № 1588).
Згідно з Порядком № 1588 управитель майна – особа (у розумінні підпункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу для цілей оподаткування розділу V Кодексу, крім осіб, визначених у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу), яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном.
Згідно з пунктом 2.4 розділу II Порядку № 1588 контролюючими органами управителям майна при взятті на облік договорів управління майном надається реєстраційний (обліковий) номер платника податків (9-значний). Податковий номер, наданий управителю майна, не змінюється протягом усього періоду перебування на обліку в контролюючих органах відповідного договору.
Управителю майна за декількома договорами управління майном податковий номер видається на кожний із зазначених договорів при взятті їх на облік в контролюючих органах (пункт 2.7 розділу II Порядку № 1588).
Підставою для взяття на облік договору управління майном є прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ управителя майна та отримання документів, визначених пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 1588.
Для взяття на облік договору управління майном управитель майна подає одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ (форма № 1-ПДВ) до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку заяву за формою № 1-ОПП та копію договору управління майном (договір управління нерухомим майном має бути нотаріально посвідченим).
Документи, подані для взяття на облік договору управління майном, повертаються контролюючим органом управителю майна, якщо до заяви за формою № 1-ОПП не додано реєстраційну заяву платника ПДВ або за результатами її розгляду контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V Кодексу та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення № 1130).
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V Кодексу.
Підпунктом п’ятим пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу визначено, що платником ПДВ є особа – управитель майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном. Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з власної господарської діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів. При цьому для осіб, відповідальних за утримання та внесення податку на додану вартість до бюджету під час виконання декількох договорів управління майном реєстрація платником ПДВ здійснюється щодо кожного із зазначених договорів (підпункт 3 пункту 1.6 розділу І Положення № 1130).
Статтями 181 та 182 розділу V Кодексу визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу, інших зазначених вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо:
Щодо питання 1
Виходячи з норм пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, платником ПДВ в обов’язковому порядку має бути зареєстрована особа, яка веде окремий облік результатів діяльності за договором управління майном без утворення юридичної особи (управитель майна), у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг (пов’язаних із виконанням договору), що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування податку на додану вартість).
Щодо питання 2
Добровільна реєстрації особи як платника ПДВ є її правом, а не обов’язком.
Якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу не є платником ПДВ у зв’язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник ПДВ, така реєстрація здійснюється за її заявою (пункт 182.1 статті 182 розділу V Кодексу).
Разом з цим інформуємо, що для реєстрації договору управління майном як платника ПДВ форма реєстраційної заяви платника ПДВ передбачає відповідні позначки та відомості: позначку для типу заявника «Управитель майна»; позначку для типу реєстраційної дії «Реєстрація»; причину реєстрації платником ПДВ «Пункт 181.1 статті 181 розділу V Кодексу» (обов’язкова реєстрація) або «Пункт 182.1 статті 182 розділу V Кодексу» (добровільна реєстрація), що обирається згідно з додатком до реєстраційної заяви; дату припинення договору управління майном.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |