X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.10.2020 р. № 4440/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  щодо порядку визначення кодів товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД), які необхідно зазначати у заяві про відмову від використання пільги та при заповненні податкової накладної, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2704 00 19 00 згідно з УКТ ЗЕД.

У червні 2020 року платником податку до органу ДПС надано Заяву про відмову від використання пільги (далі – Заява) за звітний (податковий) період липень 2020 року за товарними позиціями згідно з УКТ ЗЕД, чинними на дату подання заяви.

У червні 2020 року платником було поставлено попередньо ввезений на митну територію України товар за товарними позиціями згідно з УКТ ЗЕД,  зазначеними в Заяві.

Оплата за такий товар отримана платником податку у липні 2020 року, при цьому на дату отримання оплати код такого товару згідно з УКТ ЗЕД, який було зазначено в Заяві, змінився.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.

При цьому податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 року за
№ 137/28267 (зі змінами).

Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах ”а”-”й” пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу.

Зокрема одним із таких реквізитів є код товару згідно з УКТ ЗЕД (підпункт ”і” пункт 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 Кодексу).

Код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається на всіх етапах постачання товарів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача та незалежно від дати придбання чи виготовлення такого товару для підакцизних і імпортних товарів - 10 знаків.

Номенклатура товарів продавця має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів.

Починаючи з 03.07.2020 року, при здійсненні операцій з постачання товарів на митній території України, графа 3.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б податкової накладної має заповнюватися з урахуванням таких особливостей:

у разі здійснення операцій з постачання товару, придбаного на митній території України або ввезеного на митну територію України до 02.07.2020 року (включно), у графі 3.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б податкової накладної зазначається код відповідного товару згідно УКТ ЗЕД (версії 2012 року), що був вказаний у митній декларації, оформленій при його ввезенні на митну територію України або у податковій накладній, отриманій від постачальника при придбанні такого товару;

у разі здійснення операцій з постачання товару, придбаного на митній території України або ввезеного на митну територію України, починаючи з 03.07.2020 року, у графі 3.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б податкової накладної зазначається код відповідного товару згідно УКТ ЗЕД (версії 2017 року), що визначений у митному тарифі України, встановленому Законом № 674;

у разі здійснення операції з постачання одночасно товару, придбаного на митній території України або ввезеного на митну територію України як до 02.07.2020 року (включно), так і, починаючи з 03.07.2020 року, а саме з однаковим найменуванням, але з різними кодами згідно з УКТ ЗЕД, у розділі Б податкової накладної заповнюється два окремі рядки, зокрема у графі 3.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) яких зазначається:

в одному – код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2012 року), придбаного/ввезеного до 02.07.2020 року (включно);

в другому – код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2017 року), придбаного/ввезеного, починаючи з 03.07.2020 року.

Якщо, починаючи з 03.07.2020 року, відбувається зміна кількості або вартості товарів, поставлених до вказаної дати, то у графі 4.1 (код товару згідно УКТ ЗЕД) розділу Б розрахунку коригування до податкової накладної, що була попередньо складена за операцією з постачання таких товарів, платнику ПДВ (постачальнику) слід зазначити код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2012 року), вказаний у податковій накладній, що коригується.

Щодо питання 1 і 2

Таким чином, у податковій накладній, яка складається платником за операцією з постачання попередньо ввезеного таким платником товару, зазначається код УКТ ЗЕД, що вказаний в митній декларації, за якою здійснено розмитнення такого товару незалежно від зміни коду УКТ ЗЕД при митному оформленні наступних партій аналогічного товару.

Щодо питання 3

Якщо платником податку, який постачає товари, перераховані у  пункті 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, що були попередньо ввезені на митну територію України, у червні 2020 року було подано Заяву про відмову від використання пільги у звітному (податковому) періоді
«Липень 2020 року», та в такій Заяві зазначено товарні позиції  згідно з УКТ ЗЕД версії 2012 року, то у разі отримання оплати за такі товари  у липні 2020 року (після  затвердження УКТ ЗЕД версії 2017 року, у якій змінено коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, зазначені в такій Заяві), платник податку не втрачає право на відмову від застосування пільги, передбачену пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.