Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму забезпечень (резервів), пов’язаних з виплатою ретробонусів, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні платник здійснив перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – МСФЗ) з 01.01.2019, фінансова звітність подана за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, а першою повною річною фінансовою звітністю компанії за МСФЗ буде звітність за 2020 рік.
У зверненні платник повідомив, що згідно з умовами договору поставки між ПрАТ та покупцем продукції, ПрАТ у 2020 році виплатило мотиваційні виплати (ретробонуси) на користь покупця за виконання покупцем плану закупівель продукції за підсумками 2019 року (покупець знаходиться на загальній системі оподаткування).
Ретробонуси розраховано ПрАТ у 2020 році на основі виручки (обсягів продажів) за 2019 рік та обліковуються ПрАТ як забезпечення (резерви) на виплати ретробонусів.
Як зазначає підприємство, фактично суми які ПрАТ виплатило покупцеві у 2020 році як ретробонуси (використання забезпечення (резерву)), не зменшили дохід ПрАТ за 2019 рік, тому що звітність за 2019 рік складена за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, якими нарахування такого забезпечення (резерву) не передбачено.
В Декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за 2019 рік компанія не відобразила створення резерву під ретробонуси через різницю додатку РI, оскільки фінансовий результат у Декларації базувався на обліку, визначеному за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, тому такий резерв ПрАТ не створювався.
А у 2020 році відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності ПрАТ відобразить використання забезпечення (резерву) під ретробонуси.
У платника виникло питання стосовно коригування фінансового результату до оподаткування на суму використання резерву під виплату ретробонусів за 2019 рік та відображення його ПрАТ в Декларації за податкові періоди 2020 року, зокрема у рядку 2.2.1 додатку РI до Декларації.
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Порядок коригування фінансового результату на різниці, що виникають при формуванні забезпечень для відшкодування наступних (майбутніх) витрат, визначено п. 139.1 ст. 139 Кодексу.
Відповідно до п.п. 139.1.1 п. 139.1 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на створення забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов'язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно з п.п. 139.1.2 п. 139.1 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:
на суму використання створених забезпечень (резервів) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов'язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати), сформованого відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
на суму коригування (зменшення) забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) на відпустки працівникам, інших виплат, пов'язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Отже, враховуючи положення п.п. 139.1.1, п.п. 139.1.2 п. 139.1 ст. 139 Кодексу, якщо підприємством не створювалось забезпечення (резерв) під виплату ретробонусів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, то в такому випадку не виникають різниці для коригування фінансового результату до оподаткування згідно з п.п. 139.1.1, п.п. 139.1.2 п. 139.1 ст. 139 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |