X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.11.2020 р. № 4529/ІПК/26-15-07-08-03-14

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло запит фізичної особи-підприємця (далі – Підприємець) на отримання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій та в порядку статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно з даними ІТС «Податковий блок» Підприємець перебуває на третій групі спрощеної системи оподаткування.

Відповідно до звернення Підприємець здійснює продаж косметичної продукції дистанційно з доставкою товару до відповідного відділення «Нової пошти», у якому споживач отримує товар та здійснює за нього оплату через ТОВ «Пост Фінанс».

Після отримання від споживача коштів ТОВ «Пост Фінанс» перераховує відповідну суму зі свого розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок Підприємця.

Чи є реалізація товару у наведеній ситуації розрахунковою операцією, яка потребує застосування реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО)?

У разі прийняття готівкових коштів у відділенні «Нової пошти» після оплати товару та подальшому їх безготівковому перерахунку ТОВ «Пост Фінанс» на рахунок Підприємця, чи зобов’язаний Підприємець видавати чек на товар?

Яким чином на застосування РРО впливає факт демонстрації товару через інтернет-ресурс (сайт) за умови, що реалізація товару відбувається виключно за описаною вище схемою?

Правовідносини у цій сфері регулюються Кодексом та Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі –   Закон № 265).

Чинна редакція Закону № 265 визначає правові засади застосування РРО та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО в інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обовязковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Разом з цим, відповідно до пункту 6 статті 9 Закону № 265 РРО та/або ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (фізичними особами-підприємцями), які не застосовують РРО та/або ПРРО відповідно до Кодексу.

Слід зауважити, що згідно з чинною редакцією пункту 296.10 статті 296 Кодексу РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.

Водночас, пунктом 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що до 1 січня 2021 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами-підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень, крім тих, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Закон України від 03.09.2015 № 675-VIII «Про електрону комерцію»    (далі – Закон № 675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов’язки учасників відносин у сфері електронної комерції.

Так, підпунктом 14 пункту 1 статті 3 Закону № 675 встановлено, що реалізація товару дистанційним способом – укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв’язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.

Разом з тим, продавець (виконавець, постачальник), оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (пункт 3  статті 13 Закону № 675).

З урахуванням викладеного та наведених Підприємцем прикладів повідомляємо таке.

При здійсненні Підприємцем продажу косметичної продукції споживачам (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) застосування РРО Підприємцем є необов’язковим за умови реалізації товару у зазначений вище спосіб, а саме:

доставка Підприємцем товару до відповідного відділення «Нової пошти», отримання споживачем у зазначеному відділенні товару та оплати за нього через відповідну фінансову установу, яка має ліцензію на переказ коштів, подальшого перерахування відповідною фінансовою установою, яка має ліцензію на переказ коштів, відповідної суми коштів зі свого розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок Підприємця.

У такому випадку розрахунковий документ встановленої форми та змісту повинен бути виданий споживачеві відповідною фінансовою установою, яка має ліцензію на переказ коштів, при отриманні споживачем товару та здійснення оплати за нього.

Також повідомляємо, що РРО та/або ПРРО можуть не застосовуватися усіма платниками податків у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку, а також шляхом безпосереднього внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на розрахунковий рахунок).

У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію, та діє в межах законодавства яке є чинним на момент надання такої консультації.