X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.11.2020 р. № 4606/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  Комунального некомерційного підприємства щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з постачання окремих послуг з охорони здоров'я та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, комунальне некомерційне підприємство медичної галузі, яке перебуває у статусі платника ПДВ з 13 травня 2020 року, надає платні медичні послуги відповідно до переліку платних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1138 «Про затвердження Переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти».

Щодо питань 1 та 2

Відповідно до статей 6, 39, 41 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації», пункту 12 Повноважень центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг, затверджених постановою Кабінету
Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 (із змінами і доповненнями), обласним державним адміністраціям надані повноваження регулювання (встановлення) тарифів на платні послуги, що надають лікувально- профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров'я.

На даний час державне регулювання тарифів на платні медичні послуги, що надають заклади охорони здоров'я у області, запроваджено чинним розпорядженням обласної державної адміністрації від 31.03.2006 № 114 «Про затвердження тарифів на платні медичні послуги, що надаються комунальними лікувально-профілактичними закладами області», із змінами та доповненнями, (далі – Розпорядження № 114).

Пунктом 1 розпорядження №114 затверджено тарифи, які є граничними, на платні медичні послуги, що надаються комунальними лікувально- профілактичними закладами області, за проведення попередніх і періодичних медичних оглядів працівників певних категорій, обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, проведення передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів.

Відповідно до положень вказаного пункту тарифи на зазначені послуги встановлені у гривнях з копійками, за 1 огляд (дослідження), ціна вказана з ПДВ. У Примітках до вказаного пункту зазначено, що в тарифах врахована і додатково не оплачується вартість матеріалів, в тому числі медикаментів, хімреактивів, медінструментарію, бланків тощо.

Пунктом 2 Розпорядження № 114 затверджено тарифи, які є граничними, на платні медичні послуги, що надаються комунальними лікувально-профілактичними закладами області, за проведення обов'язкового первинного і періодичного профілактичних наркологічних оглядів, медичного огляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, за видачу медичної довідки для одержання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи. Відповідно до положень вказаного пункту тарифи на зазначені послуги встановлені у гривнях з копійками, за 1 огляд ( дослідження), ціна вказана без ПДВ. У Примітках до вказаного пункту зазначено, що в тарифах врахована і додатково не оплачується вартість матеріалів, в тому числі медикаментів, хімреактивів, медінструментарію, бланків тощо.

Пунктом 14 Розпорядження №114 затверджено тарифи на платні медичні послуги, що надаються комунальним некомерційним підприємством. Відповідно до положень вказаного пункту тарифи на зазначені послуги встановлені у гривнях з копійками, за 1 огляд (дослідження), без ПДВ. 

Відповідно до статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», із змінами, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. 

Враховуючи викладене, змінити встановлений розпорядженням розмір тарифів платних медичних послуг з метою їх приведення у відповідність до собівартості надання послуг (в тому числі, у зв’язку з зміною системи оподаткування закладу охорони здоров’я) можливо лише шляхом внесення відповідних змін до розпорядження, яким вони затверджені.

При цьому відповідно до підпункту 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 . розділу V ПКУ податок становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Щодо питання 3

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «ґ» та «н» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою підлягають послуги з надання консультаційної допомоги з питань проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи та проведення за заявкою замовника токсиколого-гігієнічних, медико-біологічних, санітарно-гігієнічних, фізіологічних та інших обстежень з метою визначення безпеки продукції для здоров'я людини.

Перелік закладів охорони здоров’я затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.10.2002 № 385, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.11.2002 за № 892/7180.

Таким чином, якщо послуги, про які йдеться у зверненні (з лабораторних, діагностичних та консультативних послуг за заверненням громадян, що надаються без направлення лікаря, зокрема із застосуванням телемедицини), належать до послуг, перерахованих у  підпунктах «ґ» та «н» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, то операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ за ставкою 20 відс.

Щодо віднесення зазначених у зверненні послуг, які надаються платником податку, до відповідної категорії послуг, визначеної підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, ДПС рекомендує звернутися до Міністерства охорони здоров’я України, як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров’я.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.