Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу у вигляді спадщини, отриманої спадкоємцем першого ступеня споріднення і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що в зв’язку зі смертю спадкодавця була відкрита спадщина для неповнолітнього сина, представником якого є мама ……
При цьому спадкодавець був учасником товариств. Частка майна, яка належала спадкодавцеві була виплачена у грошовій формі представникові спадкоємця.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування доходу, отриманого при виході із товариств спадкоємця.
Відповідно до ст. 80 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦКУ).
Згідно із ст. 55 Закону України 19 вересня 1991 року № 1576-XII «Про господарські товариства» (далі – Закон № 1576) у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
При відмові спадкоємця від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала спадкодавцю, вартість якої визначається на день смерті учасника.
Розрахунки із спадкоємцями учасника, які не вступили до товариства, здійснюються відповідно до положень ст. 54 Закону № 1576, відповідно до якої учаснику, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку передбачено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема, інвестиційний прибуток від проведення таким платником операцій з цінним паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 ПКУ.
Ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ) (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).
Також доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Отже, сума коштів, що нарахована (виплачена) товариством спадкоємцю, включається до його загального річного оподатковуваного доходу як дохід у вигляді інвестиційного прибутку та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому юридична особа виступає як податковий агент лише у частині відображення виплаченого доходу у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.
Водночас фізична особа – спадкоємець зобов’язана самостійно подати річну податкову декларацію та сплатити суму податкових зобов’язань, зазначену в поданій податковій декларації.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 ПКУ, відповідно до п. 179.6 ст. 179 якої обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою покладається, зокрема, на батьків.
При цьому сума податкового зобов'язання, зазначена в декларації, самостійно сплачується платником податку до 1 серпня року, що настає за звітним (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням (п. 179.10 ст. 179 ПКУ).
Відповідно до п. 99.2 ст. 99 ПКУ грошові зобов’язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі.
Батьки (усиновителі) малолітніх/неповнолітніх і малолітні/неповнолітні у разі невиконання грошових зобов’язань малолітніх/неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |