Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення, щодо розрахунку податкової знижки за договором довгострокового страхування життя у разі сплати страхових платежів в іноземній валюті та повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що оформив договір довгострокового страхування життя у доларах США.
Страхова сума за договором встановлена у доларах США.
При цьому страхові внески сплачуються доларах США.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання розрахунку суми здійснених протягом звітного податкового року витрат на сплату страхових внесків, якщо вони сплачуються в іноземній валюті.
Стаття 19 Закону України від 07 березня 1996 року № 85/96-ВР «Про страхування» передбачає, що страхувальники-резиденти мають право вносити платежі згідно з укладеними договорами страхування життя – в національній валюті України або в іноземній валюті – у випадках, передбачених законодавством.
Грошові зобов'язання сторін по договорах страхування життя, за їх згодою, можуть бути визначені як у національній валюті України, так і у іноземній валюті або розрахункових величинах, що визначають фактичний розмір зобов'язань страховика на дату виникнення або виконання цих зобов'язань.
Статтею 192 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) встановлено, що законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України – гривня.
Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Також згідно зі статтями 524 та 533 ЦКУ зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України – гривні.
При цьому сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях.
Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПКУ (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).
Відповідно до п.п. 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати на сплату, зокрема, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених платником податку страховику-резиденту, за договорами довгострокового страхування життя, як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування):
а) при страхуванні платника податку – суму, визначену в абзаці першому пп.169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (за наслідками 2019 року - 32280 грн. (2690 грн. х 12 місяців.));
б) при страхуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення на користь такого члена сім’ї – 50 відс. суми, визначеної в абзаці першому пп.169.4.1 п.169.4 ст. 169 ПКУ, в розрахунку на кожного застрахованого члена сім’ї (за наслідками 2019 року - 16140 грн. (2690 грн. х 12 місяців. х 50 відсотків).
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація), яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (п.п. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ).
Форму податкової декларації та інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 25.04.2019 № 177 (далі – Інструкція).
Згідно з п. 4 розділу ІІ Інструкції показники у розділах II - VII податкової декларації, додатках проставляються у гривнях із копійками.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань, зокрема, договору страхування та страхового полісу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |