Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з отримання гарантійних внесків, які зараховуються в оплату за електричну енергію, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку є продавцем електричної енергії за двосторонніми договорами шляхом участі в аукціоні з продажу електричної енергії.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, а також відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам регулюються Законом України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019).
Згідно з підпунктом 17 статті 1 Закону № 2019 двосторонній договір - договір купівлі-продажу електричної енергії, укладений між двома учасниками ринку поза організованими сегментами ринку, крім договору постачання електричної енергії споживачу.
Порядок проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 року № 499 (далі – Порядок № 499).
Організатор електронного аукціону - суб'єкт господарювання - переможець конкурсу з відбору організаторів аукціону, який забезпечує організацію та проведення аукціонів з продажу електричної енергії за
допомогою електронної торгової системи згідно з Порядком № 499 (підпункт 13 пункту 3 розділу «Загальні положення» Порядку № 499).
Учасники аукціону - продавці та покупці електричної енергії (підпункт 20 пункту 3 розділу «Загальні положення» Порядку № 499).
Покупець - постачальник універсальних послуг, оператор системи передачі, оператор системи розподілу та інші учасники ринку електричної енергії, які мають намір придбати електричну енергію відповідно до умов аукціону (підпункт 15 пункту 3 розділу «Загальні положення» Порядку № 499).
Продавець - виробник електричної енергії - державне підприємство, а також господарське товариство, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків та більше, господарське товариство, у статутному капіталі якого 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) належать іншим господарським товариствам, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірнє підприємство, представництво та філія таких підприємств і товариств та інші учасники ринку електричної енергії, які мають намір продати електричну енергію відповідно до умов аукціону (підпункт 16 пункту 3 розділу «Загальні положення» Порядку № 499).
Регламент аукціону - документ, розроблений і затверджений організатором аукціону та погоджений аукціонним комітетом, що регулює порядок взаємодії між організатором аукціону та учасниками аукціону, визначає послідовність дій, строки, порядок та форму їх вчинення під час організації та проведення аукціонів, а також заходи з управління ризиками недотримання (невиконання) учасниками аукціону вимог Порядку № 499 та регламенту аукціону (підпункт 17 пункту 3 розділу «Загальні положення» Порядку № 499).
Відповідно до пунктів 15 і 16, 19 розділу «Організація та проведення аукціонів» Порядку № 499 для забезпечення укладення за результатами аукціонів двосторонніх договорів та виконання зобов'язань за ними покупці, які мають намір взяти участь в аукціоні, в порядку та строк, що визначені регламентом аукціону, перераховують гарантійний внесок організатору аукціону.
Гарантійний внесок перераховується покупцями на рахунок організатора аукціону, відкритий в банку, визначеному організатором аукціону.
Сума гарантійного внеску повертається покупцям, зокрема, у разі відкликання покупцем заявки на участь в аукціоні до закінчення строку її подання, а також у разі визнання переможцем аукціону іншого покупця.
За результатами проведення аукціону організатор аукціону складає аукціонні свідоцтва. На підставі аукціонного свідоцтва покупець - переможець аукціону і продавець в порядку, передбаченому регламентом аукціону, підписують двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії.
За інформацією, наданою у зверненні, після надходження від організатора аукціону на розрахунковий рахунок продавця суми гарантійного внеску, внесеної покупцем для участі в аукціоні, така сума гарантійного внеску зараховується як оплата за електричну енергію згідно з двостороннім договором.
Регламентом аукціону передбачено, що сума гарантійного внеску, яка сплачується покупцем організатору аукціону, розраховується виходячи зі стартової ціни електричної енергії без врахування ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Правила формування податкових зобов’язань та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187 та 201 ПКУ.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року.
Під касовим методом для цілей оподаткування ПДВ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Згідно з пунктами 201.1, 201.4, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, гарантійні внески перераховуються покупцями організатору аукціону для забезпечення укладення за результатами аукціону двосторонніх договорів та виконання зобов'язань за ними. Після надходження від організатора аукціону на розрахунковий рахунок продавця коштів, що були перераховані такому організатору аукціону покупцем у вигляді гарантійного внеску, такі кошти зараховуються як оплата за електричну енергію згідно з двостороннім договором.
Отже, операції з отримання організатором аукціону від покупців гарантійних внесків, що забезпечують укладення за результатами аукціонів двосторонніх договорів та виконання зобов'язань за ними, не є об’єктом оподаткування ПДВ у розумінні пункту 185.1 статті 185 ПКУ. При отриманні таких гарантійних внесків організатором аукціону податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються.
При цьому після перерахування організатором аукціону продавцю електричної енергії коштів, отриманих від покупця у вигляді гарантійного внеску, такі кошти змінюють свій статус та вважаються оплатою за електричну електроенергію. На дату зарахування таких коштів продавцю як оплату за електричну електроенергію такий продавець зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ (за касовим методом) та скласти податкову накладну на покупця електричної енергії і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |