Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС області), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з урахуванням фактично викладених обставин, у межах компетенції повідомляє таке.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПКУ платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).
Відповідно до пп. 266.3.1 п. 266.3 ст.266 ПКУ базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
Підпунктом 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ передбачено пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме: база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується, зокрема:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Пільги визначаються з урахуванням норм пп. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12, п. 30.2 ст. 30, п. 266.2 ст. 266 ПКУ. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.
Відповідно до пп. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 ПКУ пільги з податку, передбачені пп. 266.4.1 та пп. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ, для фізичних осіб не застосовуються до:
об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ;
об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПКУ ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку, зокрема:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ та відповідної ставки податку.
Ставки та пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста Харкова встановлюються рішеннями Харківської міської ради за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
На даний час дійсним є рішення Харківської міської ради від 22.02.2017 № 542/17 «Про місцеві податки і збори у м. Харкові» (далі – Рішення № 542), яким встановлені на 2017 рік та наступні роки на території міста Харкова ставки та пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке розроблено на виконання ПКУ.
Неоподаткована площа для квартири/квартир незалежно від їх кількості – 60 кв. метрів.
Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування (мінімальна заробітна плата у 2019 році – 4173,00 грн або 41,73 грн за 1 кв. м).
Ставка податку для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних (крім об’єктів загальною площею до 85 кв. м) та юридичних осіб, встановлюється у розмірі 1 відсоток.
Ставка податку для об’єктів житлової нерухомості, зокрема, квартири/квартир незалежно від їх кількості загальною площею до 85 кв. м, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюється у розмірі 0 відсотків.
Стосовно розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на не нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта Вам належить квартира загальною площею 86,90 кв. м.
Загальна площа квартири, яка не підлягає оподаткуванню – 60 метрів квадратних.
Таким чином, площа нерухомості, яка належить на праві власності та перевищує граничні норми, на які зменшується база оподаткування, оподатковується на загальних підставах за відповідними ставками, а саме:
- розрахунок бази оподаткування:
86,90 кв. м (загальна площа квартири) - 60 кв. м (пільга) = 26,9 кв. м;
- питома вага площі квартири: 1,000;
- ставка податку за 1 кв. м бази оподаткування – 41,73 грн;
- сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за вищезазначену квартиру за 2019 рік складає:
26,9 кв. м * 1,000 *41,73 грн = 1 122,54 грн.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.
Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |