Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування податкових зобов’язань постачальника товарів/послуг у разі повернення коштів покупцю після сплину 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку у 2008 році було отримано попередню оплату (аванс) за роботи, що підлягали виконанню, і складено на покупця (замовника робіт) відповідну податкову накладну. У 2020 році на підставі судового рішення у зв’язку із неможливістю виконання таких робіт відбулося повернення частини отриманого авансу покупцю.
Порядок коригування податкових зобов’язань постачальника та податкового кредиту покупця у разі повернення коштів покупцю після сплину 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної роз’яснено в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, на попереднє звернення платника податку.
Так, якщо з дати виникнення податкових зобов'язань та складання податкової накладної минуло 1095 календарних днів, розрахунок коригування до такої податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та, відповідно, підстави для зменшення податкових зобов'язань у платника податку - продавця відсутні.
Разом з тим для покупця товарів/послуг у такому випадку передбачено окремий механізм коригування сум податкового кредиту, сформованого виходячи з суми попередньої оплати, яка відбулася більше ніж за 1095 днів до дати повернення (часткового повернення) йому суми такої попередньої оплати, а саме покупець повинен нарахувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну. При цьому така податкова накладна залишається у особи, яка її склала (тобто у покупця товарів/послуг), а реєстрація в ЄРПН такої податкової накладної покупцем не є підставою для формування податкового кредиту чи зменшення податкових зобов’язань продавця, нарахованих на дату отримання попередньої оплати.
Врегулювання питань господарських правовідносин між суб’єктами господарювання не належить до сфери компетенції Державної податкової служби України.
В той же час у разі виникнення необхідності отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного використання норм ПКУ будь-який платник податків (у тому числі замовник (покупець) робіт, про які йдеться у зверненні) має право звернутися до контролюючого органу із відповідним зверненням, оформленим згідно з вимогами, визначеними пунктом 52.1 статті 52 ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |