Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),розглянула звернення щодо окремих норм законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що у зв’язку з великою виробничою завантаженістю та постійними відрядженнями керівника юридичної особи, загальними зборами учасників товариства було прийнято рішення покласти обов’язки на затвердження первинних документів, у тому числі авансових звітів, на заступника керівника з фінансових питань.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності підписання авансових звіті та інших документів первинного обліку заступником керівника з фінансових питань.
Форма Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядок його складання затверджено наказом Міністерства фінансів України
від 28.09.2015 № 841 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 6 Порядку Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (далі – Звіт) складається платником податку (підзвітною особою), що отримав(ла) кошти на відрядження або під звіт на підприємствах всіх організаційно-правових форм або у самозайнятої особи.
Фізична особа, яка отримала такі кошти, заповнює всі графи Звіту, крім: «Звіт перевірено», «Залишок унесений (перевитрата видана) в сумі за касовим ордером», кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку, розрахунку суми утриманого податку за несвоєчасно повернуті витрачені кошти на відрядження або під звіт, які заповнюються особою, яка надала такі кошти. Графу «Звіт затверджено» підписує керівник (податковий агент).
Крім того, особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язаніподавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (п.п. «б» п.п 176.2 ст. 176 Кодексу).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, згідно з п. 3.12 розділу ІІІ якого податковий розрахунок на останній сторінці завіряється:
для юридичної особи - підписами керівника юридичної особи і головного бухгалтера та засвідчується печаткою (за наявності);
для фізичної особи - податкового агента - підписом особи, яка подає податковий розрахунок, та засвідчується печаткою (за наявності).
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникамподатківзабороняєтьсяформуванняпоказниківподатковоїзвітності, митнихдекларацій на підставіданих, не підтверджених документами, щовизначеніабзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Для обрахункуоб’єктаоподаткуванняплатникподатку на прибутоквикористовуєданібухгалтерськогообліку та фінансовоїзвітностіщододоходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Правові засади регулювання, організації, веденнябухгалтерськогооблікута складання фінансової звітності в Українівизначено Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерськийоблік та фінансовузвітність в Україні» зізмінами та доповненнями (далі – Закон № 996).
Відповідно до ст. 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерськогооблікугосподарськихоперацій є первиннідокументи. Для контролю та впорядкуванняобробленняданих на підставіпервиннихдокументівможутьскладатисязведеніобліковідокументи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити, визначені частиною другою ст. 9 Закону № 996, зокрема, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об’єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету, визначено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995№ 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 (зі змінами та доповненнями).
Отже, первиннідокументискладаютьсявідповідно до правил бухгалтерськогообліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону № 996).
Таким чином, питання правомірності делегування іншій посадовій особі права затвердження Звіту про використання коштів,виданих на відрядження або під звіт,а також підписання інших первинних документів, не належить до компетенції контролюючого органу, а знаходиться в правовому полі Міністерства фінансів України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |