Державна податкова служба України розглянула звернення, щодо оподаткування податком на прибуток та податком на додану вартість вартості послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів з урахуванням перерахованої вартості теплової енергії, що враховує перераховану вартість природного газу, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Концерн «» створено рішенням міської ради від 11.10.2002 № «» «Про створення комунальних підприємств теплових мереж».
Основним видом діяльності Концерну є виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та гарячої води споживачам міста.
Концерн складає фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Як зазначає платник за період грудень 2019-квітень 2020, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1082 «Змін, що вносяться до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення і Правил користування тепловою енергією» врахував зміну ціни на природний газ (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного у відповідному місяці опалювального сезону, та здійснив відповідні нарахування, з дотриманням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».
У платника виникли наступні питання:
чи має право комунальне підприємство віднести до складу витрат поточного періоду суми коштів які виникають при розрахунках вартості послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів з урахуванням перерахованої вартості теплової енергії, що враховує перераховану вартість природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельні надбавки (націнки) постачальника), визначену для відповідного місяця опалювального періоду, за незмінних інших складових тарифу, та зменшити чистий прибуток комунального підприємства;
чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ, враховуючи вимоги п. 187.10 ст. 187 Кодексу у день зарахування суми різниці в нарахуваннях в рахунок погашення заборгованості споживача або в оплату майбутніх платежів.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суми витрат, які виникають при розрахунку вартості послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів з урахуванням перерахованої вартості теплової енергії, що враховує перераховану вартість природного газу.
Такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV).
Отже, з питання формування витрат у бухгалтерському обліку на суму вартості послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів з урахуванням перерахованої вартості теплової енергії, що враховує перераховану вартість природного газу, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ при зарахуванні суми, на яку було здійснено перерахунок (зменшення) вартості поставлених товарів/послуг, в рахунок погашення заборгованості покупця (споживача) товарів/послуг або в оплату товарів/послуг, які підлягають постачанню у наступних періодах.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. відповідно до ст. 186 Кодексу.
Пунктом 187.10 ст. 187 Кодексу передбачено, що платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Під поняттям «касовий метод» розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 розділу I Кодексу).
Пунктом 201.1 ст. 201 Кодексу встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ст. 201 Кодексу).
Згідно з п. 192.1 ст. 192 Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
У ситуації, описаній у зверненні, у платника податку, який застосовує касовий метод визначення податкових зобов’язань з ПДВ, після здійснення постачання товарів/послуг виникали підстави для проведення перерахунку (зменшення) вартості таких товарів/послуг.
При цьому сума різниці, що виникає внаслідок такого перерахунку, зараховується в погашення заборгованості покупця за отриманий та не оплачений товар/послугу або в оплату товарів/послуг, які підлягають постачанню у наступних періодах.
Отже, якщо такі товари/послуги на дату проведення перерахунку були оплачені покупцем, та постачальником на дату такої оплати було визначено податкові зобов’язання та складено відповідну податкову накладну, то на дату зарахування суми різниці, що виникла внаслідок такого перерахунку, в погашення заборгованості покупця за отриманий та не оплачений товар/послугу або в оплату товарів/послуг, які підлягають постачанню у наступних періодах, у платника податку – постачальника виникають підстави для складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату такої оплати, та коригування (зменшення) податкових зобов’язань, визначених на таку дату.
Одночасно такий платник податку – постачальник на суму різниці, що виникла внаслідок проведеного перерахунку, яка зараховується в погашення заборгованості покупця за отриманий та не оплачений товар/послугу або в оплату товарів/послуг, які підлягають постачанню у наступних періодах, повинен на дату такого зарахування визначити податкові зобов’язання та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |