Державна податкова служба України розглянула лист Товариства щодо порядку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та перерахунку показника ∑Перевищ в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Товариством у своєму листі повідомлено про формування в СЕА ПДВ показника ∑Перевищ за періоди з серпня 2015 року по серпень 2016 року, у зв’язку із тим, що до податкових декларацій з ПДВ таких періодів ним відносились суми ПДВ по податкових накладних, складених у період з серпня 2015 року по серпень 2016 року, які ним не зареєстровано в ЄРПН.
Зважаючи на вище викладене, Товариство звертається за роз’ясненням питань щодо можливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН та відповідно щодо порядку перерахунку показника ∑Перевищ.
Щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених у період з серпня 2015 року по серпень 2016 року
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, – до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, – до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 Кодексу, – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача – платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, – протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу (далі – реєстраційна сума).
Тобто, нормами Кодексу визначено граничні дати, на які платник податку зобов’язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунок коригування до них.
Водночас, згідно з статтею 257 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями та статтею 102 Кодексу загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Таким чином, платник ПДВ, за умови дотримання вищезазначених вимог, може зареєструвати податкові накладні в ЄРПН протягом 1095 календарних днів з дати їх складання.
Щодо порядку перерахунку показника ∑Перевищ
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Як зазначено вище, платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує реєстраційну суму.
Пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу визначено формулу, за якою здійснюється обрахунок реєстраційної суми. Реєстраційна сума обчислюється автоматично для кожного платника податку щоразу, як відбувається зміна значення будь-якого з показників такої формули, які обліковуються наростаючим підсумком з 01.07.2015 року.
Загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН, формує показник ∑НаклВид та зменшує реєстраційну суму.
Так, після реєстрації в ЄРПН платником податку податкових накладних відбувається збільшення показника ∑НаклВид, на суму ПДВ зазначену у таких податкових накладних, та відповідне зменшення реєстраційної суми.
Якщо платник податку, в терміни визначені Кодексом, не виконав обов’язок, визначений пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, та не зареєстрував в ЄРПН податкові накладні та відповідно реєстраційна сума не була зменшена на суму податку, зазначену в таких податкових накладних, то після подання звітності з ПДВ, в якій задекларовано податкові зобов’язання з ПДВ, визначені у податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН, відбувається автоматичний розрахунок показника ∑Перевищ та відповідно зменшення реєстраційної суми.
Таким чином, перерахунок показника ∑Перевищ при нереєстрації платником податку в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних та їх декларуванні, здійснюється щоразу при поданні уточнюючого розрахунку за відповідні періоди на дату такого подання та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, складених за відповідні періоди, на дату такої реєстрації.
Для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь в частині розрахунку показника ∑Перевищ платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку, у тому числі при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
Отже, зважаючи на відсутність реєстрації в ЄРПН податкових накладних складених Товариством у період з серпня 2015 року по серпень 2016 року, реєстраційна сума Товариства повністю відповідає показникам податкової звітності з ПДВ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно товариством, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |