Державна податкова служба України розглянула звернення комунального некомерційного підприємства щодо відповідності вимогам для перебування у статусі неприбуткової організації та з окремих питань оподаткування податком на додану вартість та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Згідно з умовами запиту комунальне некомерційне підприємство, що є закладом охорони здоров’я у статусі неприбуткової організації, вчиняє правочини і є підписантом договорів з передання в оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад та знаходиться на балансі такого підприємства.
У заявника виникають питання щодо:
відповідності вимогам для перебування у Реєстрі неприбуткових установ та організацій комунального некомерційного підприємства у разі спрямування частини орендної плати за оренду майна, що знаходиться на балансі такого підприємства, до обласного бюджету за рішенням обласної ради;
порядку оформлення податкової накладної за такими операціями з передання в оренду майна.
Щодо діяльності у статусі неприбуткової організації повідомляємо, що на аналогічний запит заявника із зазначеного питання від 12.08.2020 № 12855 (вх. ДПС № 2061/ІПК/6 від 18.08.2020) було надано індивідуальну податкову консультацію від 04.09.2020 № 3689/ІПК/99-00-05-05-02-06, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
Щодо податку на додану вартість
Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.
Не є об'єктом оподаткування операції з оплати орендної плати чи концесійного платежу за договорами відповідно оренди чи концесії цілісного майнового комплексу державного чи комунального підприємства (його структурного підрозділу), якщо орендодавцями чи концесієдавцями за договорами виступають органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, а платежі відповідно до закону зараховуються до Державного бюджету України або місцевого бюджету (підпункт 196.1.15 пункту 196.1 статті 196 Кодексу).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.
Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної, визначено у підпунктах «а» − «й» пункту 201.1 статті 201 Кодексу.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Кодексу).
Таким чином, послуга з надання державного майна в оренду є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ за ставкою 20 відсотків, незалежно від того, чи розподіляє орендар суму орендної плати (та в якому співвідношенні здійснюється такий розподіл), чи перераховує її на рахунок орендодавця в повному обсязі (крім операцій, визначених підпунктом 196.1.15 пункту 196.1 статті 196 Кодексу).
Отже, за операціями з надання в оренду державного майна балансоутримувач такого майна зобов’язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.
При цьому податкова накладна складається на всю суму орендної плати, передбачену договором оренди, незалежно від того, чи орендар сам буде розподіляти суму отриманої орендної плати, чи всю суму орендної плати ним буде перераховано на поточний рахунок орендодавця.
Складання податкової накладної за такими операціями здійснюється на дату «першої події» згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу за загальними правилами, встановленими Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 до розділу А податкової накладної (рядки I - X) вносяться узагальнюючі дані за операціями, на які складається така податкова накладна.
У розділі Б податкової накладної зазначаються, зокрема, дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, а саме:
у графи 2 - «Послуги з оренди»;
у графі 3 - код послуги з оренди згідно з ДКПП;
у графі 4 - «послуга».
Разом з цим, опис (номенклатура) товарів/послуг у податковій накладній має відповідати формулюванню у первинних документах, складених згідно з вимогами бухгалтерського обліку за фактом здійснення господарських операцій.
Інші графи такої податкової накладної заповнюються в загальному порядку.
Податкова накладна, складена з дотриманням норм Кодексу, яка відповідає первинним (бухгалтерським) документам, оформленим за операцією з постачання товарів/послуг, та зареєстрована в ЄРПН, для отримувача товарів/послуг є підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |