X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.11.2020 р. № 4798/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних з порядком оподаткування ПДВ та податком на прибуток операції з безоплатної передачі товарів/послуг, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє

Як зазначено у зверненні, товариство на підставі рішень міської ради здійснює операцію з безоплатної передачі права власності на земельну ділянку, яка була придбана у фізичної особи, яка не зареєстрована платником ПДВ, територіальній громаді міста, а також операцію з безоплатної передачі прийнятих від генерального підрядника зовнішніх мереж водовідведення від житлового будинку, забудовником якого є таке товариство, на баланс комунального підприємства.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Закон № 3038).

Пунктом 4 статті 1 Закону № 3038 встановлено, що замовник – фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Інженерно-транспортна інфраструктура – комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій (пункт 5 статті 1 Закону № 3038).

Технічні умови – це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації (пункт 1 статті 30 Закону № 3038).

Відповідно до пункту1 статті 11 Закону України від 5 листопада 2009 року №1704-VI  «Про будівельні норми» (далі – Закон № 1704) застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим для всіх суб'єктів містобудування.

Відповідно до пункту 9 статті 39 Закону № 3038 підключення закінченого будівництвом об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.

Замовник зобов'язаний передати закінчений будівництвом та підключений до інженерних мереж житловий будинок, що споруджувався із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, об'єднанню співвласників або власнику, або експлуатуючій організації протягом ста двадцяти календарних днів з дня його прийняття в експлуатацію (пункт 12 статті 39 Закону № 3038).

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV (далі – Закон № 996) питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, який здійснює керівництво підприємством та несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах.

Зокрема, інформація про затверджений на підприємстві перелік витрат, елементів витрат, що включаються до собівартості продукції (робіт, послуг), відображається в наказі про облікову політику. На підставі затвердженого переліку витрат здійснюється подальше розкриття відповідної інформації у фінансовій звітності.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Щодо оподаткування ПДВ

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до підпункту 14.1.244 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Підпунктом «а» підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ визначено, що під безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.

Таким чином, операція із безоплатної передачі права власності на земельну ділянку територіальній громаді міста, а також операція із безоплатної передачі зовнішніх мереж водовідведення є операцією з їх постачання, яка є об'єктом оподаткування ПДВ.

Водночас згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

При цьому норми підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.

Поряд з цим підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).

Отже, у разі дотримання товариством необхідних визначених умов для застосування пільги згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ операція з безоплатної передачі товариством товарів/послуг (зокрема, права власності на земельну ділянку територіальній громаді міста та зовнішніх мереж водовідведення від житлового будинку на баланс комунального підприємства) звільняються від оподаткування ПДВ.

При цьому якщо такі товари/послуги були придбані з ПДВ, то платник податку на дату такої передачі зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ. Якщо при придбанні товарів/послуг сума ПДВ не нараховувалася (не сплачувалася) та, відповідно, не включалася до складу податкового кредиту, то податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не нараховуються.

Щодо питання 1

Щодо відображення у податковій декларації з ПДВ обсягів постачання за операцією з безоплатного постачання (передачі) товарів, яка згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняється від оподаткування ПДВ, повідомляємо, що у даному випадку обсяги зазначеної операції становитимуть 0 грн і, відповідно, у рядку 5 розділу І податкової декларації з ПДВ не відображатимуться.

База оподаткування та суми нарахованих податкових зобов’язань з ПДВ, якщо вони нараховуються відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, відображаються у рядку 4.1 податкової декларації з ПДВ.

Отже, операція з безоплатної передачі права власності на земельну ділянку, яка була придбана у фізичної особи, яка не зареєстрована платником ПДВ, територіальній громаді міста, у податковій декларації з ПДВ не відображається.

Нараховані податкові зобов'язання відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ (у разі здійснення товариством операцій з безоплатної передачі прийнятих від генерального підрядника – платника ПДВ зовнішніх мереж водовідведення від житлового будинку, забудовником якого є таке товариство) відображаються у рядку 4.1 податкової декларації з ПДВ..

Щодо питання2

Правила складання податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі –  Порядок № 1307).

Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «й» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ

У разі звільнення від оподаткування ПДВ у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком. Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН (пункти 201.3 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 17 Порядку № 1307 для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні. У податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ».

Опис (номенклатура) товарів/послуг, необоротних активів у податковій накладній має відповідати формулюванню у первинних документах, складених згідно з вимогами бухгалтерського обліку за фактом здійснення господарських операцій.

Таким чином, при здійсненні операцій з безоплатного постачання товарів/послуг (зокрема, безоплатної передачі права власності на земельну ділянку територіальній громаді міста та зовнішніх мереж водовідведення від житлового будинку на баланс комунального підприємства), яка звільняється від оподаткування ПДВ, платник податку зобов’язаний скласти і зареєструвати в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни податкову накладну.

Крім цього, у випадку нарахування податкових зобов’язань відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ товариство зобов’язано скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну зведену податкову накладну.

Щодо оподаткування податком на прибуток

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу ІІІ ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Згідно з підпунктами 140.5.9 та 140.5.10 пункту 140.5 статті 140 розділу ІІІ ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема:

на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 пункту 140.5 статті 140 розділу ІІІ ПКУ), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року;

на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 розділу ІІІ ПКУ.

Щодо питання 3

Отже, при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток товариство – платник податку на прибуток збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму вартості земельної ділянки, безоплатно переданої  міській раді за умови внесення її до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такої передачі, у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

У разі якщо отримувачем безоплатно переданих частин об’єкта інженерної інфраструктури (зовнішні мереж водовідведення) виступають особи, які є резидентами – платниками податку на прибуток, які не оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ та фізичні особи, які є платниками податку на доходи фізичних осіб, платник податку на прибуток не коригує фінансовий результат до оподаткування на суму понесених витрат за такими операціями. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону № 996).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку