Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей звільнення від оподаткування участі у виробництві повнометражного художнього фільму, де замовник послуг нерезидент, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено в зверненні, товариство – резидент України, основним видом діяльності якого є надання послуг щодо виробництва кінофільмів, відеофільмів та телевізійних програм, бере участь у виробництві повнометражного художнього фільму, замовником якого є нерезидент (місце надання послуг (зйомок) – територія України).
Разом з цим, у зверненні не вказано, в чому саме полягає участь платника у виробництві фільму, зокрема, які саме і для кого виконуються/надаються роботи чи послуги.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу I ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.
Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом III та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або
міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Статтею 90 розділу І Закону України від 16 січня 2020 року № 466 – IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», який набрав чинності з 23.05.2020, внесено зміни до статті 140 ПКУ, а саме, підпунктом 140.4.7 пункту 140.4 статті 140 ПКУ встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму субсидій, отриманих платником податку суб'єктом кінематографії України для повернення частини кваліфікованих витрат відповідно до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні», здійснених при виробництві (створенні) фільму та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Отже, у разі, якщо платник податку суб'єкт кінематографії України застосовує різниці щодо коригування фінансового результат до оподаткування (з урахуванням вимог підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПКУ), він має право зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму субсидій, які отримані для повернення частини кваліфікованих витрат відповідно до
Закону України від 23.03.2017 № 1977-VIII «Про державну підтримку кінематографії в Україні» (далі – Закон № 1977), здійснених при виробництві (створенні) фільму та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно з Довідником інших податкових пільг, які затверджені Державною податковою службою України станом на 01.10.2020, код пільги – 11020383.
Особливості оподаткування нерезидентів визначені пунктом 141.4
статті 141 ПКУ.
Законом України від 21.07.2020 № 821-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки та підвищення міжнародної конкурентоспроможності галузі відео та кіновиробництва» (далі – Закон № 821) внесено зміни до ПКУ, зокрема, підпункт 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПКУ доповнено абзацом двадцять другим такого змісту: не є доходами для цілей цього пункту субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, передбачених Законом України «Про державну підтримку кінематографії в Україні».
Таким чином, для цілей пункту 141.4 статті 141 ПКУ не є доходами нерезидента (іноземного суб'єкта кінематографії) субсидії, отримані ним для повернення частини кваліфікованих витрат, передбачених Законом № 1977.
При цьому, згідно з Довідником інших податкових пільг, які затверджені Державною податковою службою України станом на 01.10.2020, код пільги – 11020385.
Щодо оподаткування податком на додану вартість
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Згідно із пунктом 186.3 статті 186 ПКУ місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.
До таких послуг Законом № 821 віднесено послуги, перераховані в підпункті «з» пункту 186.3 статті 186 ПКУ, а саме – операції надання послуг з виробництва та компонування відеофільмів, кінофільмів, анімаційних (мультиплікаційних) фільмів, телевізійних програм, рекламних фільмів, фоторекламних матеріалів та комп'ютерної графіки.
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання послуг безпосередньо залежить від місця постачання таких послуг.
Враховуючи викладене, у разі якщо перелічені у зверненні послуги, які надаються платником, відносяться до категорії послуг, перерахованих у підпункті «з» пункту 186.3 статті 186 ПКУ, то для цілей оподаткування ПДВ місцем їх постачання вважається місце, в якому безпосередньо отримувач таких послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
У разі якщо перелічені у зверненні послуги не відносяться до категорії послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 ПКУ, то для цілей оподаткування ПДВ місцем їх постачання є місце реєстрації їх постачальника.
Додатково ДПС інформує, що класифікація видів господарської діяльності платника податку не відноситься до компетенції ДПС, а тому з питання віднесення послуг, які здійснюються платником, до тієї чи іншої категорії, рекомендує звернутись до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, яке є центральним органом виконавчої влади у сфері формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю.
Статтею 36 ПКУ встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |