Державна податкова служба України розглянула звернення Державного підприємства щодо складання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Як зазначено у зверненні, відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 року № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі – Закон № 848) проведена державна атестація підприємства та згідно із наказом Міністерства освіти і науки України від __.__.2020 № ___ підприємство включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається державна підтримка (далі – Реєстр) та видано свідоцтво про внесення до такого Реєстру.
Платник запитує з якого податкового (звітного) періоду 2020 року підприємство звільняється від сплати до бюджету частини чистого прибутку (доходу), якщо підприємство включено до Реєстру 04.09.2020 та роз’яснити порядок заповнення Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями у зв’язку із звільненням від оподаткування за звітні періоди три квартали 2020 року, 2020 рік, а також коригування показників нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) за перший квартал 2020 року та перше півріччя 2020 року.
Відповідно до п. 2 ст. 12 Закону № 848 наукові установи, включені до Реєстру, користуються податковими пільгами відповідно до законодавства України.
Для надання державної підтримки науковим установам незалежно від форми власності, діяльність яких має важливе значення для науки, економіки та виробництва, створюється Реєстр (ст. 12 Закону № 848).
Згідно із п. 3, 4 Положення про Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 року № 380 (далі – Положення) наукові установи включаються до Реєстру наказом Міністерства освіти і науки України строком до п’яти років у межах строку, визначеного за результатами державної атестації, про що видається свідоцтво встановленого зразка (далі – Свідоцтво).
Пунктом 1 ст. 111 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185 «Про управління об’єктами державної власності» (далі – Закон № 185) встановлено, що державні унітарні підприємства (крім, зокрема, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до ст. 1 Закону № 848 належать до наукових установ, а також науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності) та їх об’єднання зобов’язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі – Порядок).
Згідно з п. 1 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями (крім, зокрема, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до ст. 1 Закону № 848) до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в обсязі, визначеному рішенням органу управління за результатами фінансово-господарської діяльності у встановленому розмірі.
Абзацом восьмим п. 46.2 ст. 46 Кодексу встановлено, що платники частини чистого прибутку (доходу) та/або дивідендів на державну частку, визначені Законом № 185, подають Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, а також фінансову звітність.
Враховуючи положення п. 46.6 ст. 46 Кодексу, до визначення нової форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, є чинною форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011 № 285 (Розрахунок), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.05.2011 за № 643/19381.
Згідно із абзацом другим п. 49.19 ст. 49 Кодексу для платників частини чистого прибутку (доходу) податковими (звітними) періодами є календарні:
квартал, півріччя, три квартали, рік.
При цьому Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені п. 49.18.2 ст. 49 Кодексу (крім платників, визначених п.п. 49.18.7 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).
Відповідно до ст. 13 Закону України від 16 липня 1999 року № 996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік.
Проміжна звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев’яти місяців.
Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди.
Згідно із п. 30.3 ст. 30 Кодексу платник податку вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Враховуючи наведене, державне підприємство, яке відповідно до ст. 1 Закону № 848 належить до наукових установ, пройшло державну атестацію та включено до Реєстру, не сплачує частину чистого прибутку (доходу) до бюджету у межах строку, визначеного за результатами державної атестації, починаючи з дати, вказаній у Свідоцтві.
У листі державного підприємства відсутня інформація стосовно проведення державної атестації наукової установи, дати видачи Свідоцтва та терміну його дії.
Щодо заповнення Розрахунку за звітний період три квартали 2020 року у разі звільнення від оподаткування з 04.09.2020
У р. 01 Розрахунку відображається загальний обсяг чистого прибутку, отриманого наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за три квартали 2020 року.
У р. 05 Розрахунку відображається чистий прибуток (дохід) за звітний період, з якого здійснюється відрахування та обрахований з початку року до 04.09.2020 (за умови, що зазначена дата початку надання пільги, вказана у Свідоцтві).
У р. 06 Розрахунку проставляється норматив відрахування у встановленому розмірі, який застосовувався до отримання пільги.
У р. 07 Розрахунку відображається частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до бюджету у звітному періоді та обчислена наростаючим підсумком з початку року до дати початку надання пільги, вказаній у Свідоцтві.
Водночас, на підставі п. 46.4 ст. 46 Кодексу такому платнику податку необхідно подати пояснення щодо наявності Свідоцтва та заповнення показників Розрахунку, яке може бути складене в довільній формі, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації (п. 46.4 ст. 46 Кодексу).
Щодо заповнення Розрахунку за підсумками 2020 року у разі звільнення від оподаткування з 04.09.2020
У р.р. 01 – 04 Розрахунку відображаються показники, отримані наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за 2020 рік.
У р. 05 Розрахунку відображається чистий прибуток (дохід), з якого здійснюється відрахування та обрахований з початку року до 04.09.2020 (за умови, що зазначена дата початку надання пільги, вказана у Свідоцтві);
У р. 06 Розрахунку проставляється норматив відрахування у встановленому розмірі, який застосовувався до дати початку дії пільги;
У р. 07 Розрахунку відображається частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до бюджету у звітному періоді.
У р. 08 Розрахунку відображається частина чистого прибутку (доходу), нарахована за попередній звітний період поточного року (р. 07 Розрахунку за три квартали 2020 року).
У р. 09 Розрахунку – зазначається частина чистого прибутку, що підлягає сплаті до бюджету за звітний 2020 рік (р. 07 – р. 08 Розрахунку).
Водночас такому платнику податку разом із Розрахунком необхідно подати пояснення щодо заповнення показників Розрахунку, яке може бути складене в довільній формі.
Щодо заповнення Розрахунку у разі необхідності здійснення коригування задекларованих показників нарахувань та сплати частини чистого прибутку (доходу) за перший квартал 2020 року, перше півріччя 2020 року за умови, що платнику надається пільга з 04.09.2020
Враховуючи, що чинна форма Розрахунку не передбачає типу звіту «Уточнюючий», а Розрахунок складається наростаючим підсумком та термін подання Розрахунку за три квартали 2020 року сплив, рекомендуємо уточнювати задекларовані за перший квартал 2020 року, перше півріччя 2020 року показники у складі показників Розрахунку за 2020 рік, обчислених наростаючим підсумком.
У р.р. 01 – 05 Розрахунку відображаються правильні показники з урахуванням уточнень та обраховані з початку року до 04.09.2020 (дата початку надання пільги, вказана у Свідоцтві).
У р. 06 Розрахунку проставляється норматив відрахування у встановленому розмірі, який застосовувався до дати початку дії пільги.
У р. 07 Розрахунку відображається частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до бюджету у звітному періоді та обчислена наростаючим підсумком з початку року до дати початку надання пільги, вказаній у Свідоцтві.
У р. 08 Розрахунку – показник рядка 07 Розрахунку за попередній звітний період поточного року.
У р. 09 Розрахунку – частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті (р. 07 – р. 08 Розрахунку).
Крім того, слід зазначити, що відповідно до п. 2 ст. 8 Закону № 848 державні комерційні підприємства та казенні підприємства, які відповідно до ст. 1 цього Закону належать до наукових установ, звільняються від сплати до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами своєї фінансово-господарської діяльності зобов’язані не менш як 50 відсотків чистого прибутку від своєї діяльності спрямовувати на провадження ініціативної наукової і науково-технічної діяльності, фінансування інновацій та розширення власної матеріально-технічної бази.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |