X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.11.2020 р. № 4858/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду, якою індивідуальна податкова консультація за № 975/6/99-00-070-3-02-15/ІПК від 24.10.2019 в частині роз`яснення щодо відображення в податковому обліку з податку на додану вартість операцій по списанню кредиторської заборгованості, надана на звернення Товариства, визнана протиправною й скасована, та, керуючись статтею 52 та пунктом 53.2 статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство (основний вид діяльності – розподiлення газоподiбного палива через мiсцевi (локальнi) трубопроводи) протягом 2017 року та І півріччя 2018 року отримувало від постачальника  АТ «…..» односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу та рахунки на оплату наданих послуг, які містять посилання на Договір транспортування, та на підставі складених АТ «……» і зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних враховувало у деклараціях з ПДВ у складі податкового кредиту суму ПДВ, а в деклараціях з податку на прибуток вартість послуг у складі витрат.

Оплату за отримані послуги за період 2017 рік – І півріччя 2018 року Товариство не проводило, у зв’язку з чим рахувалась кредиторська заборгованість.

АТ «……» звернулось до Верховного Суду України з касаційною скаргою на рішення господарського суду Луганської області та постанову Східного апеляційного господарського суду зі справи про стягнення з АТ «У……» боргу за договором транспортування природного газу.

Постановою Верховного Суду (далі – Суд) у складі колегії судів Касаційного господарського суду рішення господарського суду Луганської області та постанову Східного апеляційного господарського суду залишено без змін, а касаційну скаргу акціонерного товариства «……» без задоволення.

Суд дійшов висновку про те, що єдиною підставою для надання послуг балансування обсягів природного газу та оплати вартості цих послуг є договір на транспортування природного газу, укладений між Оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу, який відповідає типовому договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497.

При цьому Судом взято до уваги той факт, що 30.11.2016 у відповідності до умов пункту 17.1 Договору транспортування, Товариство звернулося до АТ «……» з листом, в якому повідомило останнього, що не має намірів продовжувати дію Договору транспортування природного газу та заявило про припинення його дії з 01.01.2017.

Таким чином, Договір транспортування був припиненим.

Враховуючи вищенаведене, Суд дійшов висновку:

Товариство фактично не отримувало від АТ «……» послуги балансування обсягів природного газу;

оскільки вказаний Договір транспортування припинив свою дію, правові підстави для стягнення з відповідача вартості цих послуг також відсутні.

Щодо оподаткування ПДВ

Згідно із пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексу термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Отже, що з урахуванням норм пунктів 185.1 статті 185;187.1 статті 187; 198.1, 198.2, 198.3 статті 198; 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 Кодексу податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, на дату «першої події» за операцією та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних періодах.

Отже, податкові накладні, складені та зареєстровані в ЄРПН на підставі односторонніх актів про надання послуг балансування обсягів природного газу, на підставі вищевказаних судових рішень визнаються такими, що складені та зареєстровані в ЄРПН без факту здійснення господарської операції, а тому не можуть бути підставою для формування податкового кредиту особою, яка їх отримала.

Щодо оподаткування податком на прибуток

Пунктом 44.2 статті 44 Кодексу передбачено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно з підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, є безповоротною фінансовою допомогою.

При цьому, положеннями Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму списаної кредиторської заборгованості за отримані від постачальника послуги балансування, відповідно до рішення суду. Такі операції при формуванні фінансового результату до оподаткування відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Під терміном «доходи» в бухгалтерському обліку розуміється збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов'язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників) (пункт 3 розділу I Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Мінфіну від 07.02.2013 № 73).

Водночас повідомляємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті