Державна податкова служба України розглянула запит ТОВ ......... щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Щодо обов’язку платника податків на загальній системі оподаткування використовувати РРО/ПРРО, за умови продажу товарів в мережі інтернет з використання електронного платіжного застосунку Portmone.com (далі – ЕПЗ) та відображення форми оплати у рядку 18 чека РРО, у разі її використання.
Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) є основним нормативно-правовим актом, що визначає правові засади застосування РРО та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України (далі – Кодекс), не допускається.
Стаття 3 Закону № 265 визначає, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Згідно з роз’ясненням Національного банку України (лист від 28.09.2020 №57-0009/53844) безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.
Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Готівкові розрахунки - платежі готівкою суб'єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (пункт 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення).
Разом з цим, згідно з роз’ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, до яких відноситься і Portmone.com, не є розрахунковим документом, у розумінні Закону №265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, у випадку придбання товарів або послуг за допомогою ЕПЗ, кошти на рахунок торговця будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ.
При цьому, еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.
Розрахункові операції, із застосуванням ЕПЗ, не супроводжуються розрахунковими документами встановленої форми та змісту, що підтверджують факт продажу товарів чи/або надання послуг на відміну від виписок банківських установ про здійснення платежів через он-лайн систему банківських платежів.
Цю позицію ДПС підтвердив і НацБанк, листом від 24.04.2020 №57-0009/20338, де зазначив, що тільки операції здійснені шляхом переказу коштів з рахунку платника, без використання не банківського ЕПЗ, на рахунок отримувача, не належать до розрахункових операцій в розумінні Закону №265.
Тобто:
при продажу товарів за допомогою мережі інтернет, з використанням ЕПЗ, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим для платника податків, що використовує загальну систему оподаткування;
використання споживачами ЕПЗ призводить до отримання продавцем надходжень у безготівковій формі, що і має зазначатись у виданих споживачам фіскальних чеках РРО.
Щодо відображення у рядках 10-17 розрахункових документів РРО/ПРРО інформації відносно використаних ЕПЗ споживачами, за умови, що кошти на розрахунковий рахунок підприємства поступлять від фінансової компанії – посередника.
Статтею 8 Закону № 265 визначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов’язаної із застосуванням РРО або ПРРО чи використанням розрахункових книжок, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Форма, зміст та порядок ведення розрахункових документів, а також форма та порядок подання звітності, пов’язаної із застосуванням РРО або ПРРО при здійсненні операцій з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, встановлюються Національним банком України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Вимогами до форми та змісту розрахункового документу, які встановлені Положенням про форму і зміст розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350, в редакції із змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2020 № 306 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2020 за № 624/34907, (далі – Положення № 13) визначено вимоги до форми і змісту розрахункових документів та передбачено відображення у розрахунковому документі відомостей щодо використаного ЕПЗ (рядки 10-17).
Також, відповідно до пункту 2 статті 9 Закону №265 реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім:
- операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються не в касах банків;
- операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.
Доставка товарів, придбаних при продажу товарів за допомогою мережі Інтернет може здійснюватись як власною кур'єрською службою, так і сторонньою кур'єрською організацією, а саме:
- у разі доставки товару за умови передоплати із застосуванням ЕПЗ, продавець під час продажу товарів повинен забезпечити доставку покупцеві раніше роздрукованого розрахункового документа (чека) разом із придбаним товаром та відповідним чином оформленим гарантійним талоном, у разі продажу технічно складних побутових товарів;
- якщо доставку товару здійснюють за умови післяплати, то розрахунковий документ (чек) може бути виданий покупцю посередником (фінансовою установою, поштовою службою) при передачі покупцю придбаного товару та сплаті ним коштів за його придбання.
При цьому такий розрахунковий документ (чек) повинен бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на такого посередника (фінансову установу, поштову службу).
У разі проведення розрахунків між суб'єктами господарювання в безготівковій формі, а саме під час переказу коштів із розрахункового рахунка суб'єкта господарювання, який отримує товари, роботи (послуги), на розрахунковий рахунок постачальника товарів, робіт (послуг) згідно з рахунком-фактурою, договором тощо застосування РРО є не обов'язковим.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |