Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги фізичній особі та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні підприємство (позикодавець) надає фізичній особі (позичальнику) безвідсоткову поворотну фінансову допомогу у гривнях на термін до 6 місяців з укладенням договору та прив’язкою до курсу долара на дату надання та повернення такої допомоги.
У платника виникли наступні питання:
щодо надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги фізичній особі (яка не є співробітником підприємства) на термін до 6 місяців у валюті України з прив’язкою до встановленого НБУ офіційного курсу грошової одиниці України до долару США на дату здійснення платежу;
щодо правомірності зазначення у вищевказаному договорі терміну позовної давності строком шість місяців;
щодо визнання господарської операції з отримання позитивних курсових різниць ознакою діяльності фінансової установи.
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу фінансова допомога – фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Згідно з п.п 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Кодексом не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток за операціями з надання поворотної фінансової допомоги.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерському обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Водночас повідомляємо, що інші питання, викладені у зверненні ТОВ «», не стосуються питань податкового законодавства.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |