X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.11.2020 р. № 4847/ІПК/99-00-05-05-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування фінансового результату до оподаткування при безоплатному перерахуванні коштів благодійному фонду з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах повноважень повідомляє.

Як зазначено у зверненні платник здійснює бухгалтерський облік відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

За інформацією, наданою платником, товариство уклало з благодійним фондом, який є неприбутковою організацією та внесений до Реєстру неприбуткових установ та організацій, договір пожертви, на підставі якого підприємство безоплатно передає грошові кошти благодійному фонду на будівництво медичного центру.

Грошові кошти передаються з метою будівництва і оснащення медичного центру для лікування пацієнтів з позалікарняною пневмонією для боротьби з коронавірусною хворобою COVID-19 (з подальшим перепрофілюванням в центр епідеміології та імунології) на території міської лікарні.

Благодійний фонд із залученням підрядних організацій з метою виконання умов вищезазначеного договору пожертви надає благодійну допомогу замовнику – міській лікарні шляхом фінансування та контролю за виконанням комплексу заходів, спрямованих на будівництво об’єкта.

Об’єктом будівництва є новозбудований швидкомонтований блок на 30 ліжок з інтенсивною терапією для хворих на гостру респіраторну хворобу COVID-19 на території міської лікарні.

Оплата та контроль за будівництвом здійснюється благодійним фондом, готовий об’єкт будівництва передається замовнику – міській лікарні в порядку надання благодійної допомоги.

У платника виникло питання:

чи вважаються грошові кошти, безоплатно перераховані підприємством благодійному фонду за договором пожертви для будівництва та оснащення медичного центру в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, благодійною допомогою у розумінні п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, на яку не потрібно коригувати фінансовий результат до оподаткування, встановлений п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 5 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073) благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

При цьому бенефіціар - це набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073;

благодійник - дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.

Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону № 5073 (ст. 6 Закону № 5073).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно з п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу визначено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Вимоги цього підпункту не поширюються на сплату банком обов'язкових зборів відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а також на сплату платниками податку інших платежів, здійснення яких є обов'язковою умовою для проведення професійної діяльності відповідно до законодавства України.

Положення абзацу першого цього підпункту не застосовується до безоплатно поставлених (переданих) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, товарів, за умови, що:

1) такі товари на день укладення договору про їх закупівлю були включені до Переліку лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та

2) такі товари були придбані особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я.

Положення абзацу першого цього підпункту не застосовується до безоплатно поставлених (переданих) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, товарів, за умови, що такі товари були придбані за кошти грантів (субгрантів) для виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні відповідно до закону.

Відповідно до п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у 2020 році коригування, встановлені абзацом першим п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, не застосовуються щодо сум коштів або вартості лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень;

медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо, засобів особистої гігієни, продуктів харчування та/або товарів за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) громадським об'єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, та/або іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, та/або особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, та/або закладам охорони здоров'я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, протягом дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Отже, грошові кошти, що перераховуються платником податку на прибуток благодійній організації для цілей будівництва швидкомонтованого блоку для хворих на гостру респіраторну хворобу COVID-19 не передбачені п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для незастосування положень згідно  п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу з ціллю коригування фінансового результату до оподаткування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).