X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.11.2020 р. № 4911/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання ритуальних товарів та послуг, що є складовими процесу організації поховання, та, керуючись статтею 52 розділу І Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Комунальне Підприємство здійснює постачання послуг щодо складання та оформлення договорів – замовлень, свідоцтв про поховання, які надаються замовникам послуг, а також продаж ритуальної атрибутики, зокрема, хрестів, хрестиків, рушників на хрест, поховальних наборів, покривал ритуальних, подушок в труну, наволочок ритуальних, лампадок, костюмів ритуальних, суконь обрядових, серветок обрядових, табличок намогильних, тапочок ритуальних, тощо.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.2 та 5.3 статті 5 ПКУ, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Підпунктом 197.1.10 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з поховання та постачання ритуальних товарів державними та комунальними службами відповідно до виключного переліку таких операцій.

Зокрема, звільненню від оподаткування ПДВ підлягають операції з виклику агента ритуальної служби для оформлення замовлення на організацію та проведення поховання, доставки замовникові ритуальних атрибутів для організації поховання, навантаження, розвантаження та перенесення ритуальних атрибутів, виготовлення та встановлення металевої намогильної таблички, хреста, надголовника або тимчасового пам'ятного знака, тощо.

Згідно статті 1 Закону України від 10.07.03 № 1102-ІV «Про поховання та похоронну справу» (далі – Закон № 1102) поховання – це діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб'єктів господарювання, спрямована на, зокрема, організацію і проведення поховань померлих та/або загиблих (далі - померлих); надання ритуальних послуг, реалізацію предметів ритуальної належності.

Статтею 2 Закону № 1102 визначено, що поховання померлого – це комплекс заходів та обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом або урни з прахом у могилу або колумбарну нішу, облаштування та утримання місця поховання відповідно до звичаїв та традицій, що не суперечать законодавству.

Організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами (стаття 8 Закону №1102).

Відповідно до статті 9 Закону № 1102 ритуальні служби – це спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону.

Ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності.

Також відповідно до пункту 3 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.03 № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.04 за № 1112/9711 (далі – Необхідний мінімальний перелік), укладання відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання (далі - договір-замовлення) є необхідною вимогою в порядку організації поховання.

Пунктом 12 Необхідного мінімального переліку визначено, що у разі виникнення потреби в додаткових ритуальних послугах, не передбачених укладеним договором-замовленням, їх виконання погоджується із Замовником і оформляється окремим договором-замовленням.

Враховуючи вищенаведене, оскільки операції з виклику агента ритуальної служби для оформлення замовлення на організацію та проведення поховання, доставки замовникові ритуальних атрибутів для організації поховання, навантаження, розвантаження та перенесення ритуальних атрибутів, виготовлення та встановлення металевої намогильної таблички, хреста, надголовника або тимчасового пам'ятного знака, є складовими процесу організації поховання у розумінні Закону № 1102, та включені до переліку послуг, визначених підпунктом 197.1.10 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, то операції Комунального Підприємства з постачання таких послуг звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.10 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

При цьому необхідно врахувати вимоги пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.

Оскільки операції з продажу ритуальної атрибутики, зокрема, хрестів, хрестиків, рушників на хрест, поховальних наборів, покривал ритуальних, подушок в труну, наволочок ритуальних, лампадок, костюмів ритуальних, суконь обрядових, серветок обрядових, табличок намогильних, тапочок ритуальних, тощо, не відносяться до категорії операцій з постачання послуг з поховання та постачання ритуальних товарів державними та комунальними службами, перерахованих у підпункті 197.1.10 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, то операції з продажу такої ритуальної атрибутики підлягають оподаткуванню ПДВ.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.1 статті 52 розділу ІІ ПКУ).