Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення, щодо порядку оподаткуваннядоходів у вигляді роялті, які сплачуються юридичною особою - резидентом України, за ліцензійним договором (про надання виключної ліцензії на публікацію книги), укладеним з фізичною особою – громадянином Німеччини, з урахуванням положень українсько-німецького договору про уникнення подвійного оподаткування і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив що товариством було укладено ліцензійний договір із нерезидентом фізичною особою (громадянином ….),відповідно до умов якого нерезидент надає товариству ліцензію на публікацію своєї книги на території України.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи має право товариство, як податковий агент застосовувати понижену ставку податку у розмірі 5 відсотків, що передбачена Угодою між Україною та ФРН при виплаті роялті нерезиденту фізичній особі, чи можуть застосовуватись положення Угоди про уникнення подвійного оподаткування між Україною та ФРН до доходів, що виплачуються фізичній особі та чи зобов’язаний податковий агент при виплаті роялті нерезиденту за пониженою ставкою утримувати військовий збір.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1.2 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.2.1 п. 163.2 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні.
Відповідно до п.п. 164.2.3 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід від продажу об'єктів майнових і немайнових прав, зокрема інтелектуальної (промислової) власності, та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об'єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (далі –роялті), у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу.
При цьомувизначенняпоняття «роялті» наведено у п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору 1.5 відс., встановлену п.п. 1.3 п. 16¹підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 Кодексу).
Враховуючи викладене, дохід у вигляді роялті, який виплачується юридичною особою на користь фізичних осіб, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Разом з цим, відповідно до положень п. 3.2 ст. 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Положення Угоди між Україною і Федеративною Республікою Німеччина про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доход і майно (далі – Угода), яка ратифікована Верховною Радою України 22.11.1995 і є чинною в українсько-німецьких податкових відносинах з 04.10.1996, застосовуються до «осіб, які є резидентами однієї чи обох Договірних Держав» (ст. 1 Угоди).
У розумінні Угоди термін «особа» означає будь-яку фізичну особу і компанію (п.1 ст. 3 (Загальні визначення) Угоди). Критерії для визначення резиденції осіб, на яких поширюються положення Угоди, встановлені ст. 4 (Резиденція) Угоди.
Відповідно до п. 1 ст. 2 (Податки, на які поширюється Угода) Угоди її положення «застосовуються до податків на доход і на майно, що стягуються від імені Договірної Держави». У п. 3 ст. 2 Угоди зазначено, що існуючими податками, на які поширюється Угода в Україні є, зокрема, «прибутковий податок з громадян».
«Угода застосовується також до всіх ідентичних або подібних по суті податків, які будуть стягуватися однією з Договірних Держав після дати підписання цієї Угоди, в доповнення до або замість існуючих податків» ( п. 4 ст. 2 Угоди).
Слід зазначити, що податок, вказаний як «прибутковий податок з громадян» у п. 3 ст. 2 Угоди, мав таку назву відповідно до податкового законодавства України, чинного на момент підписання цієї Угоди. На сьогодні цей податок визначений Кодексом як «податок на доходи фізичних осіб», тобто обидва податки є ідентичними.
Положеннями п.п. 1 та 2 ст. 12 (Роялті) Угоди визначено:
« 1. Роялті, які виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, підлягають оподаткуванню тільки у цій другій Державі, якщо цей резидент є фактичним власником роялті.
2. Однак такі роялті можуть також оподатковуватись у тій Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач є фактичним власником роялті, то податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 5 процентів валової суми роялті у межах значення пункту 4 підпункту a) цієї статті».
Термін «роялті» при використанні в ст. 12 Угоди означає, зокрема, платежі будь-якого виду, що одержуються як відшкодування, за користування або за надання права користування будь-яким авторським правом на літературні твори або твори мистецтва, включаючи кінематографічні фільми і фільми або плівки для радіомовлення чи телебачення (п.п. a) п. 4 ст. 12 Угоди).
Таким чином, при виплаті юридичною особою - резидентомУкраїнина користьфізичної особи - нерезидентадоходу у вигляді роялті, зазначених у п.п. a) п. 4 ст. 12 Угоди, утримується податок з такого доходу, який відповідно до п. 2 ст. 12 Угоди не повинен перевищувати 5 відс. валової суми роялті, у разі, якщо така особа у контексті Угоди є резидентом ФРН та фактичним власником роялті.
Водночас, до переліку податків, на які поширюється Угода не віднесено військовий збір, а отже зазначений дохід оподатковується військовим збором на загальних підставах.
Щодо інших питань заявника, пов’язаних із практичним застосуванням положень ст. 12 Угоди, зазначимо, що з цією метою особі (податковому агенту), яка виплачує доходи нерезиденту, слід керуватись порядком застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України, встановленим ст. 103 розділу «Адміністрування податків, зборів, платежів» Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |