Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо сплати земельного податку (далі – Податок), надане ГУ ДПС у Київській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство без надання підтверджуючих документів поінформувало, що має у власності вбудовано-прибудоване приміщення в багатоквартирному будинку (далі – Будинок), земельна ділянка під Будинком не зареєстрована у Державному земельному кадастрі. Товариство запитує про наявність у нього обов’язку зі сплати Податку за землю на якій знаходиться даний об’єкт нерухомості.
Товариством не надано інформації щодо суб’єкта, який є власником Будинку та здійснює управління будинком або про створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Оскільки відповідно до пункту 287.1 статті 287 Кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, то у Товариства не виникає обов’язок з декларування плати за земельну ділянку, право на яку Товариством не оформлено.
Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з Податку за земельну ділянку під Будинком викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю».
Що стосується особи, яка володіє нерухомим майном у Будинку, то права на земельну ділянку під Будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у Будинку) з моменту державної реєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом.
Тому, безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під Будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління Будинком державної або комунальної власності;
об'єднання співвласників Будинку, яке є суб'єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.
Товариство, яке володіє частиною майна у Будинку, свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі має реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через особу, яка має відповідні права (власності або користування) на земельну ділянку, на якій розташований Будинок.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |