X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.10.2020 р. № 4136/ІПК/99-00-09-03-03-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула запит Товариства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє таке.

У зверненні Товариство повідомляє, що основним видом діяльності за КВЕД є 12.00 Виробництво тютюнових виробів (основний).

Під час здійснення господарської діяльності – виготовлення підакцизних товарів (тютюнових виробів) з метою переміщення за межі митної території України для вільного обігу без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення (митний режим експорт) у Товариства виникли питання щодо оподаткування акцизним податком операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (тютюнових виробів) та маркування вітчизняними марками акцизного податку тютюнових виробів вітчизняного виробництва, виготовлених з метою переміщення за межі митної території України у митному режимі експорт (для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення).

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Чи підлягають оподаткуванню акцизним податком операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (тютюнових виробів), виготовлені вітчизняним виробником з метою переміщення за межі митної території України для вільного обігу без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення (митний режим експорт)?
  2. Чи підлягають тютюнові вироби вітчизняного виробництва, виготовлені з метою переміщення за межі митної території України у митному режимі експорт (для вільногообігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення), маркуванню вітчизняними марками акцизного податку?
  3. Якщо такі вироби підлягають маркуванню, то якою маркою акцизного податку і в якому порядку?

До зазначених запитань:

Пунктом 213.2 статті 213 Кодексу визначено переліки операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню акцизним податком. Так, відповідно до підпункту 213.2.1 пункту 213.2. статті 213 Кодексу вивезення (експорт) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України є операцією, яка не підлягає оподаткуванню акцизним податком. Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) – у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.

Згідно з підпунктом 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Кодексу марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Відповідно до підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Кодексу маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

У відповідності до пункту 226.3 статті 226 Кодексу виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 226.1 статті 226 Кодексу передбачено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки (пункт 226.8 статті 226 Кодексу).

Відповідно до абзацу другого підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Кодексу суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм цього Кодексу, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом п’ятнадцяти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації.

Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується виробникам тютюнових виробів до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.

У разі невиконання умов, визначених абзацом другим цього підпункту, марки за наступними заявками-розрахунками виробників тютюнових виробів не видаються до дня, в якому здійснено в повному обсязі сплату акцизного податку та штрафних санкцій, розрахованих відповідно до пункту 126.2 статті 126 Кодексу.

При цьому відповідно до пункту 226.10 статті 226 Кодексу не підлягають маркуванню:

алкогольні напої і тютюнові вироби, які постачаються для реалізації магазинам безмитної торгівлі безпосередньо вітчизняними виробниками такої продукції за прямими договорами, укладеними між вітчизняними виробниками алкогольних напоїв і тютюнових виробів і власниками магазинів безмитної торгівлі.

При цьому переміщення алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що спрямовуються виробниками до магазинів безмитної торгівлі, здійснюється під митним контролем із застосуванням заходів гарантування доставки;

алкогольні напої і тютюнові вироби, які ввозяться в Україну і розміщуються у митному режимі магазину безмитної торгівлі;

еталонні (моніторингові) чи тестові зразки тютюнових виробів, які не призначені для продажу вроздріб і ввозяться на митну територію України акредитованими державними випробувальними лабораторіями та/або суб'єктами господарювання, які мають ліцензії на право виробництва відповідної продукції, для проведення досліджень чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну).

Пунктом 8 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (надалі – Положення № 1251), передбачено, що марки продаються суб’єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до пункту 24 Положення № 1251 ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Алкогольні напої та тютюнові вироби вітчизняного виробництва, марковані вітчизняними марками встановленого зразка, не можуть бути реалізовані підприємствами-виробниками на експорт та магазинам безмитної торгівлі (пункт 24 Положення № 1251).

Згідно з пунктом 3 ст. 11 Закону № 481 продукція, призначена для експорту, маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Враховуючи викладене, тютюнові вироби вітчизняного виробництва, виготовлені з метою переміщення за межі митної території України у митному режимі експорт (для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення), не підлягають маркуванню вітчизняними марками акцизного податку, та не підлягають оподаткуванню акцизним податком якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією. При цьому продукція, призначена для експорту, маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.