X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.12.2020 р. № 4983/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України відповідно до пункту 53.2 статті 53розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за результатами розгляду звернення про надання нової індивідуальної податкової консультації на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 у справі № 160/2675/20 (далі – Рішення від 31.03.2020), яке згідно з постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 у справі № 160/2675/20 (далі – Постанова від 28.07.2020) набрало законної сили, надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

До ДПС звернулося Товариство із відповідним зверненням  від 10.12.2019 № 116 (далі – Звернення від 10.12.2019) для отримання індивідуальної податкової консультації.

У Зверненні від 10.12.2019 Товариством порушувалися наступні питання:

чи включаються до договірної (контрактної) вартості суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань (питання 1);

чи є компенсацією вартості майна передача будь-якої суми коштів, у вигляді майнової міри відповідальності, передбаченої в укладеному між сторонами договору оренди майна, переданих орендодавцеві майна, якщо в результаті такої передачі право власності на майно не переходить до орендаря (питання 2);

чи необхідно включати до бази оподаткування ПДВ грошову суму, присуджену до стягнення постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 24.10.2019 (питання 3). 

За результатами розгляду Звернення від 10.12.2019 Товариству  19.02.2020 було надано індивідуальну податкову консультацію, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № 684/6/99-00-07-03-02-06/ІПК (далі – ІПК № 684).

При цьому ІПК № 684 була надана, виходячи із опису та фактичних обставин, зазначених у  Зверненні від 10.12.2019.

Не погодившись із висновками, викладеними в ІПК № 684, Товариство оскаржило її у судовому порядку.

Рішенням від 31.03.2020, яке згідно з Постановою від 28.07.2020 набрало законної сили, визнано протиправною та скасовано ІПК № 684, а також зобов’язано ДПС надати нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Відповідно до статті 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Правові наслідки порушення зобов'язання та відповідальність за порушення зобов'язання визначено главою 51 ЦКУ.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 ЦКУ).

Основні засади господарювання в Україні і господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ).

Згідно з частиною другою статті 20 ГКУ кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом застосування штрафних санкцій.

Визначення та умови застосування штрафних та оперативно-господарських санкцій регулюються статтями 230-237 ГКУ.

Штрафні санкції – це  господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання    (стаття 230 ГКУ).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших зазначених вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у Зверненні від 10.12.2019, ДПС повідомляє:

Щодо питання 1

З огляду на норми пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Щодо питання 2, 3

З урахуванням висновків, викладених у Рішенні від 31.03.2020 та  Постанові від 28.07.2020, та беручи до уваги те, що згідно з постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.10.2019 у справі № 904/3315/18 на користь платника податку присуджено стягнення грошового відшкодування вартості орендованого та неповернутого майна (двигунів) з неустойкою та штрафом то «грошове відшкодування, присуджене позивачеві в сумі., не є оплатою вартості товару в рамках господарської операції з постачання, і не може вважатись компенсацією вартості майна, переданого в оренду, обов`язок щодо фізичного повернення якого позивачеві недобросовісним орендарем підтверджений постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.10.2019 року у справі  № 904/3315/18, і відтак, вказане грошове відшкодування не повинно включатись до бази оподаткування ПДВ відповідно до положень п.187.1ст.187 та п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу України ».

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ)