X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.12.2020 р. № 5006/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення     щодо питань, пов’язаних із застосуванням нульової ставки ПДВ при здійсненні операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Громадська організація забезпечує охорону і захист прав і інтересів платників податків, які є членами Громадської організації та здійснюють, зокрема операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту біологічних зразків (біоматеріалів і біорідин) для цілей проведення лабораторних наукових досліджень за межами митної території України.

Разом з тим, у зверненні не вказано, який статус мають такі біологічні зразки і на яких умовах здійснюється їх вивезення та передача нерезиденту.

У зв’язку з цим ДПС надає загальну інформацію щодо застосування нульової ставки ПДВ до операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і пункт 2 статті 1 розділу І МКУ).

Правові основи митного режиму експорту на митній території встановлено главою 15 МКУ.

Експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.

Митний режим експорту може бути застосований до товарів, що призначені для вивезення за межі митної території України, та до товарів, що вже вивезені за межі цієї території та перебувають під митним контролем, за винятком товарів, заборонених до поміщення у цей митний режим відповідно до законодавства.

Для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:

1) подати митному органу, що здійснює випуск товарів у митному режимі експорту, документи на такі товари;

2) сплатити митні платежі, якими відповідно до закону обкладаються товари під час вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту;

3) виконати вимоги щодо застосування передбачених законом заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

4) у випадках, встановлених законодавством, подати митному органу дозвіл на проведення зовнішньоекономічної операції з вивезення товарів у третю країну (реекспорт).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» − «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;

ввезення товарів на митну територію України;

вивезення товарів за межі митної території України.

Відповідно до підпункту 14.1.244 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

В цілях оподаткування операцій з переміщення майна та енергії через митний кордон України термін «товари» вживається у значенні, визначеному МКУ. Відповідно до пункту 57 статті 4 МКУ товари – це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений МКУ.

Згідно з підпунктом «б» пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.

Відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог МКУ.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і МКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо:

Щодо питання 1.1

Нормами ПКУ не передбачено обмежень у частині конкретної сфери діяльності платника ПДВ для цілей застосування норм підпункту «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ. Тобто сфера діяльності платника ПДВ не впливає на застосування норм вказаного підпункту ПКУ.

Щодо конкретного переліку операцій, до яких може бути застосований «митний режим експорту», ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України.

Щодо питань 1.2 і 1.3

За умови дотримання вимог ПКУ і МКУ операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, незалежно від напрямку використання таких товарів за межами митної території України.

Якщо зазначені у зверненні біологічні зразки людини відповідають терміну  «товари» у розумінні норм пункту 57 статті 4 МКУ, то операції з вивезення таких біологічних зразків за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуватимуться ПДВ за нульовою ставкою відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ.

З питання визначення відповідності зазначених у зверненні біологічних зразків людини терміну «товари» та коду згідно з УКТ ЗЕД ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України.

Щодо питання 1.4

З огляду на положення пункту 13 розділу ІІІ та підпункту 3 пункту 3 розділу V Порядку № 21 обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою відповідно до вимог підпункту 195.1.1 пункту 195.1 та пункту 195.2 статті 195 розділу V ПКУ, вказуються у рядку 2.1 податкової декларації з ПДВ.

При цьому, у разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося не з використанням електронної митної декларації, до контролюючого органу за місцем обліку платника податків, визначеним пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 21, подаються оригінали митних декларацій (примірники декларанта).

У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків, визначеним пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 21, в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Оскільки згідно з пунктом 2 статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, то з питання відображення операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту у фінансовій звітності ДПС рекомендує звернутися до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).