Державна податкова служба України на звернення Товариства, надане ГУ ДПС у Київській області, щодо плати за землю (далі – Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є гірничодобувним підприємством, яке провадить господарську діяльність на підставі спеціального дозволу на користування надрами (далі – Дозвіл) на земельних ділянках, що використовуються на підставі укладених та зареєстрованих у визначеному законодавством порядку договорів оренди, та запитує про порядок обчислення податкових зобов’язань з Плати з урахуванням особливостей, передбачених п. 284.4 ст. 284 Кодексу.
Плата за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу (п. 284.4 ст. 284 Кодексу).
Право на користування надрами для провадження господарської діяльності
з видобування корисних копалин засвідчується актом про надання гірничого відводу (част. перша ст. 19 Кодексу України про надра), який складається за формою, що є додатком до Положення про надання гірничих відводів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 (далі – Акт).
Акт, що складається лише за наявності спеціального дозволу (далі – Дозвіл),
а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об’єкта, ідентифікує, у тому числі й площу проекції гірничого відводу на денну поверхню щодо ділянок якої
у користувача надр виникають обов’язки з рекультивації після завершення гірничих робіт (ст. 50 Кодексу України про надра).
Товариство до звернення не додало копій договорів оренди землі, що не дає змогу ідентифікувати предмет запиту більш детально, а саме визначити відповідність цільового призначення земельних ділянок (код КВЦПЗ 11.01) зазначеним у договорах оренди землі напрямам використання.
За вказаних обставин, якщо Товариство на підставі Дозволу та Акту отримало земельну ділянку для впровадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, то податкові зобов’язання з Плати із застосуванням положень п. 284.4 ст. 284 Кодексу мають визначатися виключно до площ у межах координат, зазначених у Акті.
Кодексом передбачено, що розмір внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, обчисленого з урахуванням граничних ставок ст. ст. 274 та 277 Кодексу (п.п. 288.4, 288.5 ст. 288 Кодексу).
Оскільки підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди землі, то до укладення Товариством додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності щодо зміни відсоткового розміру орендної плати не вбачається підстав для застосування положень п. 284.4 ст. 284 Кодексу для обчислення податкових зобов’язань з орендної плати за землю.
Разом з цим, звертаємо увагу на те, що застосування положень п. 284.4 ст. 284 Кодексу призведе до суттєвої зміни обсягу витрат на провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин. Тому Товариству доцільно виконати геолого-економічну оцінку запасів корисних копалин ділянки надр із затвердженням відповідного коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства, який застосовується для обчислення податкових зобов’язань з рентної плати в порядку визначеному.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |