X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.12.2020 р. № 4950/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення  щодо оподаткування ПДВ операції з постачання послуг із охорони від пожеж та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Згідно з інформаційними базами даних ДПС, станом на 26.11.2020, Управління не зареєстровано як платник ПДВ.

Як зазначено у зверненні, Управління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Для здійснення охорони від пожеж об’єктів суб’єкта господарювання Управління планує укласти з таким суб’єктом господарювання відповідний договір.

При цьому укладення такого договору є обов’язковим згідно з чинним законодавством.

Відповідно до розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації суб’єкту господарювання присвоєна категорія цивільного захисту ОВ (особливої важливості).

Згідно з рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій об’єкти, які належать суб’єкту господарювання, відносяться до вибухо- і пожежонебезпечних об’єктів.

Відносини, що пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України (далі – КЦЗУ).

З огляду на норми КЦЗУ, пожежно-рятувальні підрозділи (частини) визначені як складові сил цивільного захисту України, основними завданнями яких є, зокрема, проведення робіт та вжиття заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, захисту населення і територій від них, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту відносяться організація та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (підпункт 7 пункту 2 статті 17 КЦЗУ).

Порядок організації та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 716 (далі – Порядок № 716).

Дія Порядку № 716 поширюється на суб'єктів господарювання, що включені до переліку суб'єктів господарювання, де утворюються державні пожежно-рятувальні підрозділи (частини) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України   від 27 листопада 2013 року № 874 (далі – Перелік № 874).

До Переліку № 874 включено суб'єктів господарювання, що віднесені до категорій цивільного захисту (особливої важливості, першої та другої категорії), зокрема хімічної, нафтохімічної промисловості, нафтопереробної, газопереробної, хіміко-фармацевтичної, лісохімічної, целюлозно-паперової галузях, яким належать вибухо- і пожежонебезпечні об'єкти.

Організація та забезпечення охорони від пожеж суб'єкта господарювання здійснюється державними пожежно-рятувальними підрозділами (частинами) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (далі - пожежно-рятувальні підрозділи) (пункт 3 Порядку № 716).

Охорона від пожеж суб'єктів господарювання здійснюється на підставі договору, який укладається між територіальним органом ДСНС і суб'єктом господарювання згідно з правилами, встановленими Цивільним кодексом України і Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо специфіки окремих об'єктів суб'єктів господарювання, та Порядком № 716 (пункт 5 Порядку № 716).

Кошти, що сплачуються суб'єктом господарювання згідно з умовами договору про охорону від пожеж, зараховуються згідно з законом про державний бюджет на відповідний рік до доходів спеціального фонду державного бюджету та використовуються відповідно до кошторису територіального органу ДСНС за напрямами, визначеними законодавством (пункт 9 Порядку № 716).

Утримання та матеріальне-технічне забезпечення державних пожежно-рятувальних підрозділів здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, яким відповідно до договору надаються послуги з охорони від пожеж (пункт 10 Порядку № 716).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.

Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та  підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та  пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14  розділу I ПКУ).

Згідно з підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання державних платних послуг фізичним або юридичним особам органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги, обов'язковість отримання (надання) яких установлюється законодавством, включаючи плату за реєстрацію, видачу ліцензії, сертифікатів у вигляді зборів, державного мита тощо.

Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, необхідне одночасне виконання таких умов:

послуги повинні надаватися органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги;

послуги, які надаються, повинні бути платними;

обов'язковість отримання фізичними і юридичними особами послуг повинна бути встановлена законодавством;

кошти за надані послуги у повному обсязі повинні надходити до бюджету.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо, що операція платника ПДВ з постачання послуг із охорони від пожеж є об’єктом оподаткування ПДВ.

Зважаючи на те, що послуги із охорони від пожеж постачаються відповідною уповноваженою особою та чинним законодавством встановлено обов’язковість отримання таких послуг на платній основі та кошти за їх постачання у повному обсязі зараховуються згідно із законом про державний бюджет на відповідний рік до доходів спеціального фонду державного бюджету, то операція з постачання таких послуг звільняється від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Оскільки на сьогодні Управління не зареєстровано як платник ПДВ, то операція Управління з постачання послуг із охорони від пожеж Товариству не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Водночас, якщо загальний обсяг оподатковуваних ПДВ операцій (у тому числі з урахуванням обсягу операцій з постачання послуг із охорони від пожеж) за останні 12 календарних місяців в Управління перевищить 1 млн. гривень, то Управління згідно з вимогами ПКУ повинно зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку.

Починаючи з дати реєстрації Управління як платника ПДВ операція Управління з постачання послуг із охорони від пожеж Товариству буде об’єктом оподаткування ПДВ, але при дотриманні умов, встановлених підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, звільнятиметься від оподаткування ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).