Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення фізичної особи – підприємця яке надійшло з ГУ ДПС у …. області листом …. щодо порядку подання податкової звітності та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи має право представник бухгалтерської фірми (фізична особа – підприємець) на підставі договору аутсорсингу бухгалтерських послуг із суб’єктом господарювання ставити свій підпис у полі «головний бухгалтер», бухгалтерських первинних та зведених документах, чи потрібно в 1-ОПП такого суб’єкта зазначати відповідальним за ведення бухгалтерського обліку посадову особу бухгалтерської фірми та чи можна виготовляти ЕЦП для підписання податкової звітності на представника бухгалтерської фірми.
Відповідно до пункту 19.1 статті 19 Кодексу платник податків веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника.
Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.
Згідно з пунктом 48.5 статті 48 Кодексу визначено, що податкова декларація повинна бути підписана:
- керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;
- фізичною особою – платником податків або його представником;
- особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність накладеного на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки платника податку.
Разом з тим статтею 8 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 996) визначено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Пунктом 66.4 статті 66 Кодексу визначено, що платники податків – юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов'язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви.
У такому випадку, згідно з розділом ІХ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, із змінами (далі – Порядок № 1588) подається заява для юридичних осіб та відокремлених підрозділів за формою № 1-ОПП
(далі – заява ф. № 1-ОПП) з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку».
Отже, інформація про головного бухгалтера оновлюється на підставі заяви за ф. № 1-ОПП з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку».
Згідно з Законом № 996 однією із форм ведення бухгалтерського обліку є ведення до штату підприємства посади головного бухгалтера (бухгалтера), іншою формою є ведення бухгалтерського обліку на договірних засадах.
При цьому відповідно до частини сьомої статті 8 Закону № 996 визначені функції головного бухгалтера або особи, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства.
У розділі 10 заяви за ф. №1-ОПП має бути зазначена інформація саме про таку особу, якщо така особа на підприємстві не призначена, то керівник несе відповідальність за ведення бухгалтерського обліку підприємства.
Отже, у розділі 10 заяви за ф.№ 1-ОПП вказуються дані про керівника підприємства, якщо бухгалтерський облік ведеться аудиторською фірмою на договірних засадах із керівником.
Додатково повідомляємо, згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (зі змінами) (далі – Порядок № 557), для надання права підпису електронних документів іншим особам, яким делеговано право підпису, платник повідомляє про таких осіб контролюючий орган, на обліку в якому перебуває платник, шляхом направлення повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (далі – Повідомлення) в електронному вигляді за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 557.
До Повідомлення вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів.
На сформоване Повідомлення першими накладаються кваліфіковані електронні підписи усіх осіб, включених до Повідомлення, у порядку черговості їх внесення до Повідомлення, після них - кваліфікований електронний підпис керівника і останньою – печатка (за наявності) (пункт 4 розділу ІІІ Порядку № 557).
Водночас зауважуємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону № 996).
Отже, з питання права підпису податкової звітності бухгалтерських первинних та зведених документів представником бухгалтерської фірми (фізичною особою – підприємцем), Ви можете звернутися до Міністерства фінансів України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |