Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо сплати орендної плати за землю під час карантину фізичною особою, яка має договір оренди земельної ділянки і в межах компетенції повідомляє.
Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: яким чином відповідно до п. 524 підрозділу 10 розділу XX ПКУ фізичні особи, які мають договори оренди земельних ділянок та використовують їх в господарській діяльності мають можливість скористатись правом на пільгу в нарахуванні податку на землю/орендної плати за земельні ділянки на час карантину з 1 березня по 31 березня 2020 року.
Відповідно до абзаців першого і другого п. 524 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, не нараховується та не сплачується за період з 01 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов'язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року.
Плата за землю – це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі – орендна плата) (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Пунктом 286.2 ст. 286 ПКУ встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Тобто податкову декларацію з плати за землю до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки подають фізичні особи – підприємці, якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) оформлено на фізичну особу – підприємця.
Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ (абзац перший п. 286.5 ст. 286 ПКУ).
Отже, норма п. 524 підрозділу 10 розділу ПКУ дає право платникам плати за землю – фізичним особам – підприємцям, які подали податкову декларацію з плати за землю за 2020 рік, зменшити податкові зобов'язання з плати за землю за період з 01 по 31 березня 2020 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю.
Поряд з цим ПКУ не передбачено здійснення контролюючим органом перерахунку земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності фізичним особам за період з 01 по 31 березня 2020 року, якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки оформлено на фізичних осіб та така земельна ділянка використовується ними в господарській діяльності.
Враховуючи зазначене, оскільки, п. 524 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ надав право скористатися правом на звільнення від сплати земельного податку та/або орендної плати виключно суб'єктам податкових відносин, які як «платники плати за землю (крім фізичних осіб), відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ подали податкову декларацію», то на фізичну особу – платника плати за землю, яка згідно з п. 286.2 ст. 286 ПКУ не подавала податкову декларацію з плати за землю, не поширюється передбачене п. 524 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ право на звільнення від сплати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |