X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.12.2020 р. № 4967/ІПК/15-32-33-01-07

Головне управління ДПС в Одеській області розглянуло звернення щодо отримання індивідуальної податкової консультації з окремих питань обліку доходів  платником єдиного податку третьої групи, не платником податку на додану вартість, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року  №2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ),  повідомляє наступне.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку регулюється главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 розд. ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.     

Згідно з п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

До складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (пп. 5 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до  ст. 296 ПКУ (п. 292.13 ст. 292 ПКУ).

Відповідно до підпункту 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 глави 1 розділу XIV ПКУ, фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів (далі- Книга обліку), у якій щоденно за підсумками робочого дня відображають отримані доходи.

Форма Книги обліку та порядок  ведення (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579.
 

Пунктом 5 Порядку  визначено, що записи у Книзі обліку виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема, про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Платник податку заносить до Книги обліку відомості в такому порядку:

1)    у графі 1 зазначається дата запису;

2) у графах 2-6 щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до пункту 293.2 та підпункту 2 пункту 293.3 статті 293 глави 1 розділу XIV Кодексу, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі;

3) у графі 2 зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги;

4) у графі 3 вказується сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати;

5) у графі 4 зазначається скоригована сума доходу за продані товари, виконані роботи, надані послуги на суму повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати та розраховується як різниця граф 2 і 3;

6) у графі 5 вказується вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);

7) у графі 6 відображається загальна сума доходу як сума граф 4 і 5;

8) у графах 7 і 8 відображаються відповідно вид та сума доходу, що оподатковується за ставкою 15 % відповідно до підпунктів 1 - 5 пункту 293.4 статті 293 глави 1 розділу XIV Кодексу (пункт 6  Порядку).

Таким чином, суми  отриманих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги фізичною особою - підприємцем, платником єдиного податку третьої групи, який не є платником податку на додану вартість відображаються в  Книзі обліку  у графі 2 «Сума» в день надходження коштів на розрахунковий рахунок.

Якщо сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги повертається фізичною особою - підприємцем у наступних звітних періодах, то в день їх повернення така сума відображається  в  Книзі обліку  у графі  3 «Сума повернутих коштів за товар (роботи,послуги) та/або передплати». 

Скоригована сума доходу  зазначається у графі 4  та розраховується як різниця граф 2 і 3. Загальна сума доходу відображається у графі 6 як сума граф 4 і 5.

Дані Книги обліку заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (пункт  8  Порядку).

Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (п.п. 296.3 п.296 ст.296 ПКУ).

Податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм пунктів 296.5 і 296.6 цієї статті (п.п. 296.7 п.296 ст.296 ПКУ).

Форма податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (зі змінами та доповненнями).

Отже, якщо повернення суми коштів  покупцю за товари (роботи, послуги) відбувається в іншому податковому періоді  ніж їх отримання, фізична особа - платник єдиного податку третьої групи повинна включити суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому кошти отримано, та здійснити перерахунок доходу у звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення. Уточнююча податкова декларація при цьому не подається.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.