Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло звернення щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування, з урахуванням фактично викладених обставин та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є фізичною особою підприємцем – платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків. Одним із видів діяльності є надання інформаційно-консультаційних послуг через мережу Інтернет, за які замовники розраховуються за допомогою електронного платіжного засобу WayForPay. З кожної суми банківської операції відраховується комісія зі сплачених замовниками коштів за користування такою системою.
Враховуючи зазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
- що є доходом платника єдиного податку при проведені розрахунків з використанням мережі Інтернет, повна сума, сплачена замовником за отримані ним послуги чи сума, що надійшла на банківський рахунок платника після відрахування комісії за користування електронним платіжним засобом WayForPay?
- чи необхідно використовувати реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) та/або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі - ПРРО) при використанні платіжного засобу WayForPay, якщо місце здійснення розрахунків при наданні послуг через мережу Інтернет не визначено?
Щодо визначення доходу платника єдиного податку.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку регулюється главою 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ, доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 ПКУ.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку, зокрема третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядок).
Згідно п. 5 Порядку записи у книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Враховуючи вищенаведене, при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних засобів доходом платника єдиного податку вважається вся вартість реалізованого товару (робіт, послуг) з врахуванням комісії за користування електронним платіжним засобом, зокрема WayForPay. При цьому, датою отримання доходу є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку.
Щодо застосування реєстратора розрахункових операцій.
Правовідносини у сфері застосування РРО регулюються ПКУ та Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім ПКУ, не допускається.
Відповідно до ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (ст. 2 Закону № 265).
Статтею 9 Закону № 265 визначено випадки та умови, при яких суб’єкти господарювання можуть не застосовувати РРО та/або ПРРО та розрахункові книжки, зокрема:
якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо) (п. 12 ст. 9 Закону № 265);
при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (фізичними особами-підприємцями), які не застосовують РРО та/або ПРРО відповідно до ПКУ (п. 6 ст. 9 Закону № 265).
Пунктом 296.10 ст. 296 ПКУ встановлено, що РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Разом з тим, відповідно п. 61 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, до 1 січня 2021 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами-підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 грн., крім тих, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.
У разі перевищення платником єдиного податку другої-четвертої груп (фізичною особою-підприємцем) в календарному році обсягу доходу 1 000 000 грн., застосування РРО та/або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО та/або ПРРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.
У свою чергу організаційно-правові засади діяльності у сфері електронної комерції в Україні, порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем, права і обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції визначає (встановлює) Закон України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII "Про електронну комерцію" зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 675).
Відповідно до п. 1 ст. 13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції здійснюються відповідно до законів України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", інших законів та нормативно-правових актів Національного банку України.
Розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Пунктом 1.9 ст. 1 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2346-III "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" зі змінами та доповненнями визначено, що еквайринг - послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі.
Інформація щодо платіжних систем, учасників та операторів послуг платіжної інфраструктури, зареєстрованих в Україні, розміщена на офіційному сайті Національного банку України за посиланням інтернет-ресурсу: https://bank.gov.ua.
Враховуючи викладене, при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування, та послуг, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється за допомогою платіжних систем (інтернет-еквайрінг), зокрема WayForPay, з використанням мережі Інтернет, РРО та/або ПРРО можуть не застосовувати платники єдиного податку другої-четвертої груп (фізичні особи-підприємці), які протягом календарного року не перевищили обсяг доходу 1 000 000 грн. та які не здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також не здійснюють реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Також, застосування РРО та/або ПРРО є не обов’язковим у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку).
В інших випадках застосування РРО та/або ПРРО фізичними особами-підприємцями є обов’язковим та здійснюється відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |