X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.12.2020 р. № 5115/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби» і розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р та відповідно до пункту 53.2 статті 53 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у зв’язку із надходженням до ДПС рішення суду (далі – Рішення) у справі, яке набрало законної сили, а також звернення платника надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків, викладених у Рішенні.

До ДПС зверталося Товариство із зверненням для отримання індивідуальної податкової консультації з питання застосування штрафів відповідно до пункту1201.1 статті 1201 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у випадку порушення платником ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) стосовно тих податкових накладних та/або розрахунків  коригування до таких податкових накладних, які складені без факту здійснення будь-яких господарських операцій, які б зумовлювали обов’язок скласти та зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування до таких податкових накладних.

Як було зазначено у Зверненні, Товариство є постачальником електричної енергії кінцевим споживачам та застосовує касовий метод податкового обліку.

При цьому у процесі здійснення діяльності деякі податкові накладні та/або розрахунки коригування до них складаються Товариством без факту здійснення господарської операції (тобто, визнані такими, що зайво складені) та реєструються з порушенням граничного терміну реєстрації їх в ЄРПН.

За результатами розгляду Звернення Товариству було надано індивідуальну податкову консультацію, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.

В наданій ІПК міститься висновок,  що ПКУ не передбачено виключень стосовно застосування норм статті 1201 розділу ІІ ПКУ за порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, складених без факту здійснення господарської операції.

Водночас Рішенням скасовано ІПК та зобов’язано ДПС надати нову письмову індивідуальну податкову консультацію на Звернення з урахуванням висновків суду.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначається, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідальність за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН визначено статтею 1201 розділу ІІ ПКУ.

Редакцією пункту 1201.1 статті 1201 розділу ІІ ПКУ, чинною на дату надання ІПК, визначалося, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу ІІ ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій:

які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 розділу V ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах.

Згідно з пунктом 35 підрозділу 2 розділу XX ПКУ норми пункту 1201.1 статті 1201 розділу ІІ ПКУ не застосовуються при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, складених до 1 жовтня 2015 року.

Пунктом 351 підрозділу 2 розділу XX ПКУ встановлено, що до 31 грудня 2017 року не застосовуються штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.3 статті 120 1 розділу ІІ ПКУ, за помилки, допущені в податковій накладній під час зазначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та/або коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.

Згідно з пунктом 62 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, тимчасово, до 1 липня 2018 року, не застосовуються штрафи, передбачені статтею 1201, статтею 126 розділу ІІ ПКУ (в частині податку на додану вартість), та не нараховується пеня, встановлена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 розділу ІІ ПКУ (в частині податку на додану вартість), до виробників електричної енергії, що здійснюють постачання електричної енергії державному підприємству «Енергоринок» та станом на 1 січня 2016 року мали податковий борг з податку на додану вартість, в тому числі розстрочений та/або відстрочений.

Перелік виробників електричної енергії, на яких поширюється дія цього пункту, та Перелік податкових накладних, складених такими виробниками електричної енергії з 1 липня 2015 року та не зареєстрованих в ЄРПН, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 42 підрозділу 10 розділу XX ПКУ встановлено, що штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.1 статті 1201 розділу ІІ ПКУ за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлених пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ, які були складені у період з 1 червня 2017 року по  30 червня 2017 року, не застосовуються до платника податків за умови реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року.

Податкові накладні та/або розрахунки коригувань до податкових накладних, складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року та зареєстровані у ЄРПН не пізніше 31 липня 2017 року, вважаються своєчасно зареєстрованими.

Інших винятків щодо незастосування штрафних санкцій за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ, для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН нормами ПКУ не передбачено.

Враховуючи викладене та виходячи із опису питання і фактичних обставин, наявних у Зверненні, а також враховуючи висновки, викладені у Рішенні, повідомляємо, що «передбачені пунктом1201.1 статті 1201 розділу ІІ ПКУ штрафи можуть бути застосовані лише у разі якщо платник податків – продавець товарів/послуг був зобов’язаний відповідно до вимог ПКУ скласти та зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування, отже, коли мали місце фактичні, реальні, підтверджені документально первинними документами господарські операції».

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 ст