X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.12.2020 р. № 5169/ІПК/99-00-05-05-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму створеного резерву сумнівних боргів як за рахунок поточних витрат так і за рахунок нерозподілених прибутків (непокритих збитків) минулих років, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні підприємство з 01.01.2020 здійснює бухгалтерський облік відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Внаслідок відступлення контрагентом права вимоги підприємством отримано дебіторську заборгованість споживачів комунальних послуг.

Підприємством в I кварталі 2020 року створено під цю дебіторську заборгованість, погашення якої підприємство вважало сумнівним, резерв сумнівних боргів як за рахунок поточних витрат, так і за рахунок нерозподілених прибутків (непокритих збитків) минулих років, які не відносяться до витрат поточного 2020 року.

Платник повідомляє, що на суму резерву сумнівних боргів, створеного за рахунок поточних витрат, збільшено фінансовий результат до оподаткування та відображено в рядку 2.1.2 додатка РI до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за I квартал 2020 року.

Резерв сумнівних боргів, створений за рахунок нерозподілених прибутків (непокритих збитків) минулих років у додатку РI до Декларації не відображався, оскільки не включався до витрат.

У разі погашення боржниками боргів у наступних періодах сума створеного резерву сумнівних боргів розформовувалася шляхом відображення доходів у періоді, в якому відбувалося погашення дебіторської заборгованості.

Створення резерву сумнівних боргів для погашення дебіторської заборгованості здійснені як поточні витрати, так і нерозподілені прибутки (непокриті збитки) минулих років тому при розформовуванні резерву сумнівних боргів неможливо встановити за рахунок якого джерела створено розформовуваний резерв.

У підприємства виникло питання:

у разі якщо резерв сумнівних боргів під заборгованість, отриману внаслідок відступлення права вимоги, створено як за рахунок поточних витрат, так і за рахунок нерозподілених прибутків (непокритих збитків) минулих років, чи має підприємство зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму:

коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів або резерву очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

списаної дебіторської заборгованості за рахунок створеного резерву сумнівних боргів, яка відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу. 

Відповідно п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Резерв сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) визначено нормами ст. 139 Кодексу.

Згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:

на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів або понад резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).

Відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:

на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), що відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Отже, фінансовий результат до оподаткування зменшуватиметься відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу на суму:

коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, який створено за рахунок поточних витрат на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

списаної дебіторської заборгованості за комунальні послуги (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), що відповідає ознакам, визначеним п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).