Головне управління ДПС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло лист (…..) щодо оподаткування доходу у вигляді вартості успадкованого платником податку (спадкоємцем) нерухомого майна та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених листі.
У зверненні фізична особа повідомляє, що у вересні 2020 року він успадкував квартиру від спадкодавця, який є резидентом та не є йому близьким родичем.
На підставі викладеної у звернені інформації, платник податків просить надати консультацію щодо порядку заповнення декларації та сплати податків у разі прийняття ним у спадщину квартири.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.
Платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні (п.п. 162.1.1 п.162.1 ст. 162 Кодексу).
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщини чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регулюється ст. 174 Кодексу.
Об'єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Крім того, доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) звільняються від оподаткування військовим збором (п.п. 1.7 п.16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Згідно з п.п.14.1.263 п.14.1 ст.14 Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Відповідно до п.п. 174.2.2 п.174.2 ст. 174 Кодексу вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., встановленою п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Разом з цим, вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п.1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (п.174.3 ст.174 Кодексу).
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого спадкоємцем - членом сім'ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою та звільняється від оподаткування військовим збором.
Водночас вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем, який не є членом сім'ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначений ст. 179 Кодексу.
Для платників податку на доходи фізичних осіб податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року - до 1 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).
Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, зі змінами.
Порядок заповнення декларації встановлений розділом ІІІ Інструкції.
Згідно з п.п.8 п.2 розділу ІІ Інструкції у рядку 10.6 декларації вказується сума доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу, розмір якого визначається згідно зі ст.174 розділу IV Кодексу.
У графі 3 рядка 10.6 декларації вказується сума доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню згідно з розділом IV Кодексу.
Відповідно до п.174.8 ст. 174 розділу IV Кодексу у випадках отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини/дарунків, що оподатковуються за ставкою іншою, ніж нульова, об'єктом оподаткування є оціночна вартість таких об'єктів, визначена згідно із законом.
У графі 4 рядка 10.6 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, сплаченого (утриманого) з таких доходів податковим агентом або платником податку самостійно до нотаріального посвідчення договору.
У графі 5 рядка 10.6 декларації вказується сума військового збору, утриманого (сплаченого) з таких доходів податковим агентом або платником податку самостійно до нотаріального посвідчення договору;
У графі 6 рядка 10.6 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування.
У графі 7 рядка 10.6 декларації вказується сума військового збору, що підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування, розрахована за ставкою 1,5 %, визначеною п.п.1.3 п.16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Згідно з п.п. 179.7 ст.179 Кодексу фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |