Державна податкова служба України розглянула лист щодо визнання господарських операцій з нерезидентами такими, що здійснюються між пов’язаними особами, та їх відповідність контрольованим операціям і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє таке.
Виходячи з інформації, наданої платником, товариство здійснювало господарські операції з поставки продукції з компанією-резидентом Російської Федерації.
При цьому одним із засновників українського товариства є дружина (частка статутного капіталу 26,8%), а російської компанії – її чоловік із часткою в статутному капіталі 35%.
Товариство отримало інформацію, що засновник російської компанії планує зменшити свою частку у статутному капіталі компанії до 24%.
При цьому виникли питання:
Відповідно до абзацу «а» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є, зокрема, господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту.
З 23.05.2020 Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» до Кодексу були внесені зміни, зокрема до критеріїв визначення пов’язаності осіб.
Так, абзацом «в» п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що пов’язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, зокрема для фізичних осіб - чоловік (дружина) для цілей визначення, чи володіє фізична особа безпосередньо та/або опосередковано корпоративними правами у розмірі 25 і більше відсотків у юридичній особі, усі корпоративні права, які належать (безпосередньо та/або опосередковано) фізичній особі, є сумою часток корпоративних прав, які:
безпосередньо та/або опосередковано належать такій фізичній особі в юридичній особі через володіння корпоративними правами;
належать будь-яким пов’язаним особам такої фізичної особи у зазначеній юридичній особі (без врахування осіб, пов’язаних з такою фізичною особою через пряме та/або опосередковане володіння корпоративними правами).
Отже, з моменту, коли частка подружжя в статутному капіталі російської компанії буде становити менше 25 %, українська та російська компанії в розумінні Кодексу не будуть пов’язаними особами, за відсутності інших ознак пов’язаності осіб, визначених п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Таким чином, оскільки на даний момент частка в російській компанії становить 35%, то такі компанії є пов’язаними в розумінні Кодексу.
Згідно із п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Отже, якщо господарські операції здійснюються між пов’язаними особами, одна з яких є нерезидентом, то, з урахуванням вимог п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, такі господарські операції підпадають під визначення контрольованих.
Підпунктом 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу встановлено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.
При цьому, в період, коли частка в статутному капіталі компанії резидента - Російської Федерації зменшиться і становитиме 24%, господарські операції між українською та російською компаніями будуть розглядатись як такі, що здійснюються між непов’язаними особами, за відсутності інших ознак пов’язаності осіб, визначених п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, та у разі відсутності критеріїв, визначених підпунктами «б», «г» п.п. 39.2.1.1 п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, такі господарські операції не підпадатимуть під визначення контрольованих.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |