X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.01.2021 р. № 7/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула  звернення щодо формування витрат фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування, пов’язаних з експлуатацією та утриманням вантажних автомобілів, і в межах компетенції повідомляє.

Платник податку фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, що має у власності вантажні транспортні засоби для використання їх у підприємницькій діяльності, запитує про включення до витрат амортизації вантажного автотранспорту, який придбаний та експлуатується до внесення змін до статті 177 Кодексу, та правил амортизації транспортних засобів придбаних до 23.05.2020.

Щодо включення до витрат фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування амортизації вантажного автотранспорту, який придбаний та експлуатується до внесення змін до статті 177 Кодексу

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування встановлено статтею 177 Кодексу.

Згідно з пунктом 177.2 статті 177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем, встановлено пункту 177.4 статті 177 Кодексу, зокрема

зазначені у статті 177 Кодексу підприємці мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат.

При цьому амортизації підлягають:

витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;

витрати на самостійне виготовлення основних засобів, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту).

Не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на:

проведення поточного ремонту;

ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).

Не підлягають амортизації такі основні засоби:

земельні ділянки;

об'єкти житлової нерухомості;

легкові автомобілі  (підпункт 177.4.6 пункту 177.4 статті 177 Кодексу).

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», який набрав чинності з 23.05.2020, внесено зміни до підпунктів 177.4.5, 177.4.6 пункту 177.4 статті 177 Кодексу, якими виключено вантажні автомобілі з переліку основних засобів, що не підлягають амортизації.

Відповідно до підпункту 177.4.7 пункту 177.4 статті 177 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів.

Облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом (підпункту 177.4.8 пункту 177.4 статті 177 Кодексу).

Згідно з підпунктом 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів встановлених підпунктом 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу.

Враховуючи зазначене, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, починаючи з 23.05.2020, має право включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування з вартості придбаного після 23.05.2020 вантажного автотранспорту.

Водночас, оскільки для розрахунку амортизації основних засобів враховується первісна вартість цих засобів, а не їх експертна оцінка, то вантажний автотранспорт, придбаний до 23.05.2020, амортизації не підлягає.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.