X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.01.2021 р. № 14/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо роз’яснення норм пунктів 281.1 та 281.2 ст. 281 Кодексу та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків, що є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та має земельні ділянки сільськогосподарського призначення, просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо роз’яснення норм пунктів 281.1 та 281.2 ст. 281 Кодексу.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі – ЗКУ), а справляння плати за землю – Кодексом.

Використання землі в Україні є платним (стаття 206 ЗКУ).

Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

 Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), та землекористувачі.

Об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (п. 270.1 ст. 270 Кодексу).

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ).

Стаття 281 встановлено пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб.

Так, відповідно до п.п.  281.1.5 п. 281.1 ст. 281 Кодексу від сплати податку звільняються фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

При цьому, згідно п. 281.2 ст. 281 Кодексу звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 ст. 281 Кодексу, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, зокрема  для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари (п.п. 281.2.1 п. 281.2 ст. 281 Кодексу).

Пунктом 281.4 ст. 281 Кодексу передбачено, якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 ст. 281 Кодексу, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених пунктом 281.2 ст. 281 Кодексу, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі - заява про застосування пільги).

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

У разі подання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року, пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

Відповідно до п. 281.5 ст. 281 Кодексу якщо право на пільгу у фізичної особи, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, виникає протягом календарного року та/або фізична особа, визначена у пункті 281.1 ст. 281 Кодексу, набуває право власності на земельну ділянку/земельні ділянки одного виду використання, така особа подає заяву про застосування пільги до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня набуття такого права на пільгу та/або права власності.

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з урахуванням вимог пункту 284.2 статті 284 Кодексу та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

У разі недотримання фізичною особою вимог абзацу першого цього пункту пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

Враховуючи зазначене, у разі якщо фізична особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, має у власності декілька земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та загальна площа таких ділянок не перевищує 2 гектари, то така особа звільняється від сплати податку за ці земельні ділянки.

Водночас, у разі якщо площа таких ділянок перевищує 2 гектари, то фізична особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на пільгу по земельному податку відповідно до ст. 281 Кодексу після подання письмової заяви до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання земельної ділянки для застосування пільги, а площа перевищення граничної норми підлягає оподаткуванню.

Слід зауважити, п. 286.5 ст. 286 Кодексу передбачено, що у разі якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок, щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок.

Платники плати за землю мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельних ділянок для проведення звірки даних щодо розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку, права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 та 281.5 ст. 281 Кодексу, розміру ставки земельного податку, нарахованої суми плати за землю.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.