X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.01.2021 р. № 23/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення щодо оподаткування доходів нерезидента від операцій з відчуження корпоративних прав за договором дарування та у межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наданої у зверненні, фізична особа – громадянин України планує придбати частку у статутному капіталі юридичної особи – резидента України та у подальшому здійснити її відчуження шляхом дарування на користь юридичної особи – резидента Кіпру.

При цьому резидент Кіпру не має постійного представництва на території України.

Платник просить надати роз’яснення з наступних питань:

1. Чи потрібно фізичній особі – резиденту України сплачувати податок з доходу нерезидента із джерелом походження з України, якщо статутний капітал юридичної особи – резидента України, частка якого відчужується шляхом дарування нерезиденту, сформовано у грошовій формі?

2. Чи потрібно фізичній особі – резиденту України сплачувати податок з доходу нерезидента із джерелом походження з України, якщо статутний капітал юридичної особи – резидента України, частка якого відчужується шляхом дарування нерезиденту, сформовано за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні?

Щодо питань 1, 2

Згідно з п.п. 133.1.4 п. 133.1 ст. 133 Кодексу платниками податку на прибуток резидентами є фізичні особи підприємці, у тому числі такі, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку, визначеному пунктом 141.4 статті 141 цього Кодексу.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п.п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за цим Кодексом до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД * 100 / (100 - СП) - СД, де:

Пс - сума податку до сплати;

СД - сума виплаченого доходу;

СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом.

До доходів нерезидента з джерелом їх походження з України належать інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення (п.п. «к» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Отже, доходи нерезидента у вигляді частки статутного капіталу, що відчужується засновником - резидентом України на користь такого нерезидента шляхом дарування, підлягають оподаткуванню відповідно до вимог п. 141.4 ст. 141 Кодексу як інші доходи не залежно від того, чим сформований такий статутний капітал.

Перелік фізичних осіб, які зобов’язані утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів нерезидента визначено п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

До таких фізичних осіб належать фізичні особи – підприємці (у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування), фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.