X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.01.2021 р. № 43/ІПК/99-00-04-03-03-06

 Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),розглянула звернення ….. щодо окремих норм законодавства і в межах компетенції повідомляє.Платник податків у зверненні повідомив, що здійснює діяльність з виробництва сільськогосподарської продукції рослинного походження з використанням земельних паїв, що орендуються у фізичних осіб орендодавців.

Згідно договорів оренди, орендна плата сплачується раз на рік та одночасно нараховується та сплачується податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.   

Разом з цим орендодавці просять виплатити орендну плату за декілька років на перед.

З цією метою орендодавці отримують на підприємстві безпроцентну поворотну грошову позику, у договорі про яку зазначено що вона погашається за рахунок нарахування орендної плати. 

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір на всю суму безпроцентної поворотної позики за всі роки користування земельною ділянкою, чи можна сплачувати ці податки раз на рік з нарахування орендної плати за цей рік.

Згідно ст. 759 Цивільного кодексу України(далі – ЦКУ) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ст. 762 ЦКУ).

Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються ст.ст. 1046 – 1053 ЦКУ.

Тобто зазначена допомога надається на підставі окремого цивільно – правового договору іншого ніж договір оренди.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/ до або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 ПКУ (п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування доходів фізичної особи від надання нерухомості в оренду (суборенду) визначено п. 170.1 ст. 170 ПКУ, згідно з п.п. 170.1.1 якого податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.

При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Відповідно до п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 ПКУ дохід, зазначений у п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 ПКУ, оподатковується податковим агентом під час нарахування (виплати) за ставкою 18 відс.,  визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XXПКУ (п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XXПКУ).

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку/військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Так, згідно з п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 ПКУ, і ставку військового збору 1,5 відс., встановлену п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Водночас, згідно з п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.

Отже, дохід у вигляді орендної плати, який нараховується на підставі договору оренди та дохід у вигляді поворотної фінансової допомоги, який нараховується на підставі цивільно-правового договору слід вважати окремими видами доходів.

Так дохід у вигляді орендної плати, який нараховується юридичною особою (орендарем) на користь фізичної особи (орендодавця), оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах під час його нарахування, незалежно від того, що вказаний дохід враховується юридичною особою в рахунок погашення поворотної фінансової допомоги, яка отримана цим орендодавцем.

При цьому сума поворотної фінансової допомоги не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичних осіб відповідно до п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.