Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо правомірності застосування нової нормативно-грошової оцінки землі, відомості про яку не внесені до договору оренди і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що між ним та Головним управлінням Держгеокадастру в … області у 2017 році укладено договір оренди землі, згідно якого орендна плата складає 8 відс. від нормативно-грошової оцінки землі. Разом з тим з 01.01.2019 року набула чинності загальнонаціональна нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, згідно якої змінився розмір орендної плати.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правомірності застосування нової нормативно-грошової оцінки землі, відомості про яку не внесені до договору оренди для обчислення податкових зобов’язань та складання податкової декларації.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі – ЗКУ), ПКУ, Цивільним кодексом України,Законом України «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ встановлено, що плата за землю –обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Використанняземлі в Україні є платним (ст. 206 ЗКУ).
Питання орендної плати за землю державної і комунальної власності врегульовані ст. 288 розділу XIII ПКУ.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 ПКУ).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір орендитакої земельної ділянки.
Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПКУ).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, – у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки,для земель загального користування – не більше 1 відсоткаїх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПКУ).
Пунктом 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 (далі – Типовий договір), передбачено відображення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору.
Розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності (п. 13 Типового договору).
Отже, оскільки нормативна грошова оцінка земель – основа для визначення розміру орендної плати,то у разіїї зміни,розмір орендної плати обчислюється із застосовуванням такої нормативної грошової оцінки.
Водночас, з метою приведення положень договору оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства, Ви можете звернутися до Головного управління Держгеокадастру в …… області.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |