X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.01.2021 р. № 44/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо правомірності застосування нової нормативно-грошової оцінки землі, відомості про яку не внесені до договору оренди  і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що між ним та Головним управлінням Держгеокадастру в … області у 2017 році укладено договір оренди землі, згідно якого орендна плата складає 8 відс. від нормативно-грошової оцінки землі. Разом з тим з 01.01.2019 року набула чинності загальнонаціональна нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, згідно якої змінився розмір орендної плати.

Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правомірності застосування нової нормативно-грошової оцінки землі, відомості про яку не внесені до договору оренди для обчислення податкових зобов’язань та складання податкової декларації.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі – ЗКУ), ПКУ, Цивільним кодексом України,Законом України «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ встановлено, що плата за землю обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Використанняземлі в Україні є платним (ст. 206 ЗКУ).

Питання орендної плати за землю державної і комунальної власності врегульовані ст. 288 розділу XIII ПКУ.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 ПКУ).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір орендитакої земельної ділянки.

Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПКУ).

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки,для земель загального користуванняне більше 1 відсоткаїх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПКУ).

Пунктом 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року 220 (далі Типовий договір), передбачено відображення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору.

Розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності (п. 13 Типового договору).

Отже, оскільки нормативна грошова оцінка земель основа для визначення розміру орендної плати,то у разіїї зміни,розмір орендної плати обчислюється із застосовуванням такої нормативної грошової оцінки.

Водночас, з метою приведення положень договору оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства, Ви можете звернутися до Головного управління Держгеокадастру в …… області.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.