X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.01.2021 р. № 46/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення, щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що має у власності нежитлову будівлю – склад з прибудовою та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 1,94 га, яка використовується для задоволення власних потреб.

Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (п.п. 266.1.1 п. 266.1ст. 266 Кодексу).

Об’єктом оподаткування податком є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка (п.п.266.2.1п.266.2ст. 266 Кодексу).

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Згідно доданих до звернення копій документів, за Вами обліковуються на праві власності об’єкти нерухомості, зокрема, об’єкт нежитлової нерухомості, а саме: склад з прибудовою загальною площею 1567,8 кв. метрів.

Згідно з п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Кодексу обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Отже, у разі наявності у власності фізичної особи – платника податку нежитлової будівлі, податок обчислюється з огляду на загальну площу такого об’єкта нерухомості та відповідної ставки податку.

Щодо застосування п.п. «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу 

Згідно з п.п. «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу  не є об'єктом оподаткування  будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Положеннями ст.55 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) встановлено,щосуб'єктамигосподарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є, зокрема,  громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці (частина 2 ст.55 ГКУ).

Отже, норма  п.п. «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу  виключає з об'єктів оподаткування  будівлі  промисловості, віднесені до відповідної групи  Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, зокрема, фізичних осіб, зареєстрованих як підприємці.

Оскільки будівля промисловості, віднесена до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, використовується фізичною особою, яка не є підприємцем, то така будівляє об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки.

Щодо застосування п.п. «ж» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу 

Згідно з п.п. «ж» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу  не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Відповідно до ДК 018-2000 до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) належать будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та інші.

Водночас, зареєстрована за Вами, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та доданих до звернення копій документів, будівля віднесена ДК 018-2000 до підрозділу «Будівлі нежитлові» (код 12), без зазначення відповідного підкласу з ДК 018-2000.

Одночасно повідомляємо, що питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно належить до компетенції Міністерства юстиції України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.